İZİNSİZ EYLEME GÜVENLİK ENGELİ! - Hatay Gazetesi

İZİNSİZ EYLEME GÜVENLİK ENGELİ!

  • Eklenme Tarihi :06.06.2024 | 12:43
  • Muhabir :MURAT MUTLU

İZİNSİZ EYLEME GÜVENLİK ENGELİ!

Hatay’ın Antakya İlçesi’ne bağlı Akasya, Aksaray ve Saraykent Mahallelerinin rezerv alan kapsamına alındığı gerekçesiyle eylem kararının izinsiz olması nedeniyle Hatay İl Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı güvenlik güçleri tarafından izin verilmedi.

Antakya’nın Akasya, Aksaray ve Saraykent Mahallelerinin Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından Rezerv Yapı Alanı kapsamına alındığı gerekçesiyle eylem kararı alan mahalleli vatandaşlar Şükrü Balcı Caddesi üzerinde bulunan Ufuk Petrol önünde sabahın erken saatlerinde toplandılar. Mahallelerinin rezerv yapı alanından çıkarılması için gerçekleştirilen eylem öncesinde Hatay İl Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Özel Güvenlik Şube Müdürlüğü ekipleri çevrede güvenlik önlemi aldı. Mahalle sakinleri, yolu trafiğe kapatarak eylem yapmak isterken, eylemin izinsiz olduğu gerekçesiyle emniyet yetkilileri halkın eylem yapmasına izin vermedi.

VATANDAŞLARIMIZ DEVLET DESTEKLERİNDEN FAYDALANSIN

Toplanan vatandaşların talebine ilişkin bilgi vermek üzere eylem yapılan alana gelen Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Hatay İl Müdürü İsmail Ceylan, “22’nci bölgede mavi renkli olan haritada bizim kurum olarak bir uygulamamız yok. Şu anki projelerimizde yok. Vatandaşlarımıza özellikle söylemek isterim. Devletin vermiş olduğu desteklerden faydalanın ki, yerinde dönüşümde evleri yıkılan vatandaşlarımız kendi evlerini rahatlıkla yapsınlar.” dedi.

4 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI, 1 KADIN SİNİR KRİZİ GEÇİRDİ

Antakya’nın Akasya, Aksaray ve Saraykent Mahallelerinin rezerv yapı alanı kapsamından çıkarılması için düzenlenen eylem esnasında emniyet güçleri ve vatandaşlar arasında sözlü sataşma ve arbede yaşandı. Sözlü tartışmaların uzamasının ardından polis 4 kişiyi gözaltına alarak sorgulanmak üzere emniyete götürüldü. Eyleme izin verilmemesinin ardından eylem için katılan 1 kadın vatandaş sinir krizleri geçirdi.

MAHALLELİLER REZERV YAPI ALANI İSTEMİYOR!

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından Hatay’ın Antakya İlçesi’ne bağlı Akasya, Aksaray ve Saraykent Mahallelerinin Rezerv Yapı Alanı kapsamına alınması sonrasında mahallede yaşayan vatandaşlar tarafından ‘Rezerve Hayır!’ eylemi ile başta Hatay Valiliği olmak üzere yetkili kamu kurumlarına seslerini duyurmaya çalışıyor.

İPTAL DİLEKÇELERİNİ TESLİM ETTİLER

Şükrü Balcı Caddesi üzerinde yapılması düşünülen eylem esnasında daha sonra vatandaşlar Ufuk Petrol akaryakıt istasyonunda bir araya gelerek, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Hatay İl Müdürlüğü’ne 21 ve 22. Bölgenin rezerv yapı alanı kapsamından çıkarılıp çıkarılmadığı ile ilgili dilekçeleri imzalamalarının ardından teslim ettiler.

Haberin Videosu