DEPREMZEDELER SAĞLIK SORUNU İLE KARŞI KARŞIYA! - Hatay Gazetesi

DEPREMZEDELER SAĞLIK SORUNU İLE KARŞI KARŞIYA!

  • Eklenme Tarihi :01.07.2024 | 13:39
  • Muhabir :MURAT MUTLU

DEPREMZEDELER SAĞLIK SORUNU İLE KARŞI KARŞIYA!

6 Şubat’ta Hatay’da meydana gelen deprem sonrasında yeniden ayağa kalkmak için Hatay Valiliği izni ile kurulan beton üretim tesisleri depremzede vatandaşların hayatını felç etmeye devam ediyor.

Hatay’ın Antakya İlçesi’ne bağlı Karaali Mahallesi’nde yaşayan tansiyon ve kalp rahatsızlığı olan vatandaşlar, TOKİ Konutları için Hatay Valiliği izni ile yapılan beton üretim tesislerinden ve ağır tonajlı araçların yoldan geçmesi sonucunda tozların havaya kalkmasından dolayı sağlık sorunları ile karşı karşıya kalmaya devam ediyor.

Antakya İlçesi’ne bağlı Karaali Mahallesi’nde ikamet eden vatandaşlar, “Evlerimize 250 metre mesafe uzaklıkta TOKİ konutları için beton üretim tesisleri kurulmuştur. Yine evlerimize yakın yerlerden toprak taşıma işleri yapılmaktadır. Rüzgârın da etkisiyle özellikle beton üretim tesislerinden kalkan kum tozları ve ağır tonajlı kamyonların geçtiği toprak, yollardan gelen tozlar hayatımızı son derece olumsuz etkilemektedir. Hava almak için ne kapı, ne pencere açabiliyor, ne de dışarıda oturabiliyoruz. Dahası tüm kapı ve pencereler kapalı olmasına rağmen evlerimizin içi sürekli toz oluyor. Dışarıda oynamak, bisiklet sürmek isteyen çocuklarımızı toza maruz kalmasınlar diye engellemek zorunda kalıyoruz. Bu durum ileride telafisi imkânsız sağlık sorunlarına da yol açacaktır. TOKİ Deprem Konutları mademki insanlarımız için yapılıyor, o halde yapılırken de insan sağlığının öncelikli olması gerekiyor. Yetkilileri bu sorunun çözülmesi için göreve davet ediyoruz.” dediler.

Haberin Videosu