BAKANLIK ONAYLI RESMİ EVRAK SİSTEME NEDEN ALINMADI? - Hatay Gazetesi

BAKANLIK ONAYLI RESMİ EVRAK SİSTEME NEDEN ALINMADI?

  • Eklenme Tarihi :05.06.2024 | 10:40
  • Muhabir :MURAT MUTLU

BAKANLIK ONAYLI RESMİ EVRAK SİSTEME NEDEN ALINMADI?

6 Şubat 2023 tarihinde Hatay’da meydana gelen ve Asrın Felaketi olarak nitelendirilen deprem sonrasında yapılan çalışmalar kapsamında yıkılmayan hasarsız, az ve orta hasarlı olan binalar için alınması gerekli olan resmi evrakları sisteme dahil etmeyen Hatay Valiliği’ne bağlı Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Hatay İl Müdürlüğü yüzünden apartman ve işyeri sahipleri zor anlar yaşamaya devam ediyor.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından hasarsız ve az hasarlı yıkılmayan binalar için istenilen resmi evrakları kanunlara uygun olarak dosya halinde Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Hatay İl Müdürlüğü’ne sunan Gökdelen İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Cuma Gökdelen’in sahibi olduğu Gökdelen Tower Apartmanına ait olan bakanlık onaylı karot ve risksiz rapor sonucunu belirten resmi evrakları neden kabul etmedikleri merak konusu oldu.

VALİ MASATLI NE CEVAP VERECEK?

Hatay’ın Antakya İlçesi’ne bağlı Akasya Mahallesi’nde bulunan Gökdelen Tower Apartmanı’nın risksiz yapı olduğuna dair ellerinde bulunan resmi evrakları sisteme almayan ve büyük maddi mağduriyet yaşatan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Hatay İl Müdürlüğü hakkında en yetkili mülki amir kurum olan Hatay Valisi Mustafa Masatlı’nın ne cevap vereceği merak konusu oldu.

YOKSA BİZE SAHTE EVRAK MI VERDİLER!

Gökdelen Tower adlı apartmanın yıkımı ile ilgili konuşan Gökdelen İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Cuma Gök, "Ellerinde tutanak olmadan binamızı keyfi uygulamalarla yıkmak istiyorlar. Emniyet mensupları zoru ile binayı yıkmaya çalışıyorlar. Benim emniyete karşı koyacak gücüm yok, olamaz da. Ellerinde ispatı ve delil olamadan polis gücüyle yıkıyorlar. Elimizde bakanlık onaylı karot ve risksiz rapor sonucu olmasına rağmen Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Hatay İl Müdürlüğü neden resmi evrakı kabul etmiyor? Elimizde olan “Risksiz” raporunu verenler bize sahte evrak mı verdi yoksa? Buradan Hatay Valisi Mustafa Masatlı'ya sesleniyorum. Bizler devletimizi seven ve devletimize güvenen insanlarız. Hani mağdur olan vatandaşın hakları korunacaktı? Bu mu mağdur vatandaş için hak koruma yönteminiz!" diyerek sitem etti.

KOLLUK KUVVETİ GÜCÜ İLE YIKIMA BAŞLANDI

Antakya İlçesi’ne bağlı Akasya Mahallesi 183. Sokak bulunan Gökdelen İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Cuma Gök’ün sahibi olduğu Gökdelen Tower Apartmanı, apartmana ait resmi evrakları işleme almayan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Hatay İl Müdürlüğü’nün yarattığı mağduriyet sonrasında kolluk kuvvetleri gözetiminde yıkıma başlanıldı.

Haberin Videosu