100 KİLO PATLAYICI KULLANILARAK YIKILDI

  • Eklenme Tarihi :13.09.2023 | 08:03
  • Muhabir :

İskenderun’da kontrollü patlatma yöntemi uygulanan 13 katlı İlçe Sağlık Müdürlüğü binasının yıkımında 100 kg. patlayıcı kullanıldı

100 KİLO PATLAYICI KULLANILARAK YIKILDI

6 Şubat'taki depremlerde ağır hasar alan binanın taşıyıcı kolonlarına patlayıcı yerleştirilerek gerçekleşen yıkım anında emniyet ekipleri geniş güvenlik önlemleri aldı. Binanın bulunduğu alanın etrafında yaklaşık 150 metre çapında bir çemberi kapsayan alandaki yollar ve caddeler trafiğe kapatılırken, işyeri ve konutlar da tedbir amacıyla boşaltıldı. Çevre güvenliği sağlandıktan sonra ağır hasarlı bina saat 19.00 itibariyle fünyenin ateşlenmesiyle saniyeler içinde yerle bir oldu.

DİNAMİTLE BAŞARILI YIKIM!

Yıkım anını bizzat izleyen İskenderun Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek, kontrollü yıkımın ardından şu açıklamayı yaptı: “İlçemiz Çay Mahallesi Beş Temmuz Caddesi üzerinde bulunan 13 katlı İlçe Sağlık Müdürlüğü binası 12.09.2023 Salı günü patlayıcı madde kullanılarak kontrollü yıkımı başarı ile gerçekleştirilmiştir. Yapının yıkımında kullanılan patlayıcı madde ve ateşleme sistemleri, özenle tasarlanmış ve kontrollü bir şekilde uygulanmıştır. Yaklaşık 1000 adet delik açılarak az miktarda (100 kg gibi) patlayıcı kullanılmıştır. Bu düşük miktar, yıkımın çevresel etkilerini minimize etmeye yönelik bir strateji olarak benimsenmiş ve elektronik sistemler kullanılarak yıkım işlemi en yüksek hassasiyetle gösterilmiş, bu büyük ölçekli yıkım projesi, M.T ve bir dizi uzman mühendis, patlayıcı uzmanları ve akademisyenlerin yoğun çalışmaları sonucunda binanın güvenli ve kontrollü bir şekilde yıkılması için uzman bir ekip gözetiminde tüm tedbirler alınarak başarı ile gerçekleştirilmiştir” (Haber Merkezi)

 

Haberin Videosu