Benim Kalemimden St. Simon Manastırı

  • Yazar :Özlem Cihnioğlu
  • Eklenme Tarihi :18.04.2022 10:03

Sevgilim Okurlarım,

Mübarek Ramazan’ı, Yahudi kardeşlerimizin Pesah’ını ve Hristiyan kardeşlerimizin Paskalyası’nı aynı zamanda karşıladığımız bu günlerde her medeniyetin kendi geleneğini rahatça sürdürebildiği Medeniyetler Şehri Hatay’da bugün  sizlere St. Simon Manastırı’ndan bahsetmek isterim.

Defne ile Samandağ ilçeleri sınırında Aknehir Mahallesi yakınlarındaki gözlerden ırak bir bölgede yaklaşık 480 rakımlı tepede bulunan St. Simon Manastırı, 6. yüzyılda kurulmuştur.

Erken Hristiyanlık hac merkezi olarak kabul edilen ve “Stilitler Tarikatı”nın kurucusu Antakyalı St. Simon tarafından dini eğitimler verilmek üzere kurulan manastır, şehrimize gelen turistlerin görmeden ayrılmadığı mekanlardan biri.

St. Simon’un 10 metre yüksekliğindeki taş sütun üzerinde 45 yıl inzivaya çekilerek yaşadığı yer olarak da anılan manastır, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. Bu sütun ise manastırın tam ortasında yer alıyor.

Manastırda St. Simon’un sütunu, merkezi sekizgen avlu çevresinde düzenlenmiş çeşitli manastır yapıları ve üç kilisenin kalıntıları yer alıyor. Birbirine paralel iki duvarla çevrili olan St. Simon Manastırı’nın üç yönden girişi var ve iki girişi günümüze kadar gelmiş.Manastırın doğu-batı ekseni ise bir haç biçiminde tasarlanmıştır.

İçerisinde kilise, vaftizhane, sarnıç ve diğer mimari kalıntıların görülebildiği manastır, etrafını saran rüzgar gülleri, tarihi kalıntıları ve doğayla özdeşleşen mimarisiyle ziyaretçilerine ev sahipliği yapmakta.

Günümüzde yeni evli çiftler ve fotoğraf tutkunları yemyeşil doğanın tepesinde rüzgar gülleriyle sarılmış bu tarihi mekandan unutulmaz kareler yakalamak için ziyaret etmekte.

Eğer birgün yolunuz düşerse siz de mutlaka uğrayın.

Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle…