YOGA UYKU KALİTESİNİ ARTTIRIYOR

  • Yazar :Ömer ÖZTÜRK
  • Eklenme Tarihi :20.12.2022 11:51

Dünyada artık trent haline gelen yoga türlerinden biri olan Yin Yoga’nın uyku kalitesini arttırdığını biliyor muydunuz? Evet yanlış okumadınız, uyku kalitesini arttırıyor ve stres seviyesini düşürüyor. Bu haftaki köşe yazımda yoga Türlerinden biri olan Yig Yoga hakkında yaptığım araştırmalardan elde ettiğim sonuçları siz okurlarımla paylaşmak istedim.

Uzakdoğu felsefesinin en eski öğretilerinden biri olan Taoizm’e dayanan Yin yoga, insan sağlığına fiziksel ve mental anlamda katkı sağlıyor. İlk olarak Amerikalı Paul Grilley tarafından uygulanan Yin yoga, Taoist yoga öğretilerine dayanarak geliştirildi. Yaşam enerjisini dengelemeyi amaçlayan Yin yoga ile ilgi merak edilenleri araştırdım.

Yin Yoga Nedir? Hatha yoganın temel uygulamalarını da içeren Yin yoga, bir pozdan diğerine bilinçli olarak geçerek kasları güçlendirmeyi ve vücuda esneklik kazandırmayı amaçlayan bir yoga türü olarak karşımıza çıkıyor. Yin yoga her ne kadar Hatha yoganın birtakım uygulamalarını içerse de Hatha yoga gibi bir pozdan diğer poza aktif şekilde geçişi değil, bir pozda uzun süre kalarak esnemeyi içeriyor. Öte yandan Yin yogada Uzakdoğu felsefesinde üzerinde sıklıkla durulan Chi enerjisi üzerinde de duruluyor. Ayrıca Yin yoga içerisinde dahil edilen Yang yoga ile de enerjinin iki yönlü dengelenmesi amaçlanıyor.

Yin yoganın faydaları nelerdir? Yin yoganın özellikle eklemlere, bağ dokularına faydalı olduğu ve vücuda esneklik kazandırdığı uzmanlar tarafından sık sık dile getiriliyor. Yin yoganın sağladığı diğer faydalar şu şekilde sıralanıyor: Bedendeki enerjiyi dengelemeye yardımcı olur. Bedenin ve zihnin gevşemesine olanak sağlar. Stres seviyesini düşürür. Dayanıklılığı arttırır. Eklemleri güçlendirerek hareket kabiliyetini arttırır.  Vücuda yoğun bir dinlenme fırsatı verir. Uyku kalitesini arttırır.

Yin yoga yaparken dikkat edilmesi gerekenler. Yin yoga uygulamaları her ne kadar kolay gibi görünse de bir uzman yardımına ihtiyacın olacaktır. Yin yogaya başlamadan önce temelleri doğru bir zemine oturtmak gelişimin için oldukça önemli. Yin yoga sırasında farkında olmadan bedenine zarar verebilirsin. Pozların uygulanma biçimini ve dikkat etmen gereken noktaları bir uzmandan öğrendikten sonra bu yogayı evde uygulamak daha doğru bir karar olacaktır.

Yin yoganın alternatifi Yang yoga. Uzun süre Yin yoga yapmak kimi durumlarda kişilerin hassasiyet kazanarak pasif ve içe dönük bireyler olmasına zemin hazırlıyor. Eğer Yin yoga yapmanın sana iyi gelmediğini düşünüyorsan, kesinlikle Yin yoga uygulamalarını da gözden geçirmelisin. Yin yoga uygulamalarının Yin yoga uygulamalarına dahil edilmesiyle birlikte vücuttaki enerji düzeyinin dengelenmesi amaçlanıyor. Bu noktada Yin yoga, Yin yoganın kişiye sağladığı dezavantajları ortadan kaldırmaya yardımcı oluyor.

İnsan vücuduna bu kadar yararlı olan Yin Yoga’nın insana kazandırdıklarını uzmanlarda onaylıyor. Kalın sağlıcakla!