YOGA EĞİTMENİ OLMAK!

  • Yazar :Ömer ÖZTÜRK
  • Eklenme Tarihi :10.09.2022 01:21

Yoga günümüzde özellikle bayanların en çok tercih ettiği alan. Bu alanda eğitimci olmak kadar iyi bir eğitimci de bulmak zor. Bu haftaki yazımda Yoga’ya ve nasil yoga eğitmeni olunur konularına değinmek istedim.

Farklı felsefe ve stilleriyle günümüzde popülaritesini hızla artıran yoga, kişilere sağladığı mental ve fiziksel avantajlar ile öne çıkıyor. Başta bağışıklık ve sindirim sistemini, kalp ve akciğer sağlığını destekleyen yoga aynı zamanda kas kütlesinin artmasına, vücudun esneklik kazanmasına ve kişinin fit bir görünüm kazanmasına yardımcı oluyor. Öte yandan yogaya yönelik artan talep, yeni bir istihdam alanı da oluşturuyor. Yoga eğitmenliği için gerekli kriterleri nedir? Diye sorarsanız eğer…

Yoga tamamen felsefe ve inanç üzerine işleyen bir egzersiz bütünüdür. Bu yüzden bunu bir meslek olarak yapmak ve sadece kendin için değil, çevrendekiler için de uygulamak istiyorsan öncelikle yoganın sahip olduğu fikirler ve bakış açısını anlaman gerekiyor. Bunun ardından da işe eğitimlerle başlayabilirsin. Yoga eğitmeni olmak isteyen adayların eğitim süreci öncesinde ve sonrasında birtakım niteliklere sahip olması gerekiyor. Öncelikle yoga, vücudun birçok noktası kullanılarak yapılan egzersizlerden oluştuğu için anatomi, vücudun genel yapısı, kaslar ve kondisyon hakkında bazı temel bilgilere sahip olmak lazım. Bunun yanında meditasyon ve nefes egzersizleri ile de temel de olsa bir bilgiye sahip olmak iyi olabilir. Bunların ardından bir yandan işin temel felsefesi ve yaklaşımı, bir yandan da günlük pratik hareketlerine dair düzenli şekilde eğitim almak gerekiyor. Bunun için yoga eğitimleri veren yerlere başvurabilirsin. Bu eğitimlerde yoga hareketlerinin etkileri ve amaçları hakkında bilgilere sahip olmanın ötesinde hangi yoga türünün, ne için kullanılacağını da öğreneceksin. Tüm bunlardan sonra da hem bildiklerini ve düşündüklerini aktarmak hem de karşındakileri ikna edebilmek için güçlü bir ifade ve anlatım yeteneğine de sahip olmalısın.

Adayların iyi bir yoga eğitmeni olmak için temel seviye, orta seviye ve ileri seviye yoga eğitimlerine katılmaları gerekiyor. Lisans eğitimlerini Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü’nde tamamlayan kişilerin özellikle egzersiz, anatomi ve kondisyon noktasında birtakım avantajlara sahip olduğu biliniyor. Yoga eğitmenleri ortalama 2 yıl gibi bir eğitime tabii tutuluyor. Bu süreç hamile yogası ve yüz yogası eğitimleri de eklenince uzayabiliyor. Yoga eğitimlerinin temel, orta ve ileri seviye olarak ayrılmasının sebebi ise yoganın farklı türlerine dair bilgilerin edinilmesi. Bireysel ya da toplu olarak yapılan yoga türlerine dair nasıl yapılacağı bilgilerinin paylaşıldığı bu eğitimlerde yoga eğitmeni olmak için adım adım ilerleyebilirsin.

Bu bilgiler ışığında olmak istediğiniz yoga eğitimi olabilir ve öğrencilerinize ders verebilirsiniz.