YENİ BİR AKIM; METTA MEDİTASYONU

  • Yazar :Ömer ÖZTÜRK
  • Eklenme Tarihi :01.10.2022 13:31

Meditasyonda yeni bir akım başladı. Aslında yeni değil ama insanlar bu meditasyon çeşidini yeni keşfettikleri için, yeni sayılıyor. Kişilerarası çatışmayı önlediğini inanılan Metta Meditasyonu, insana gerçekten iç huzuru veriyor.

 

Bir çeşit Budist meditasyonu olarak da ifade edilen ve özellikle Asya ülkelerinde sıkça uygulanan Metta meditasyonu, temel olarak kişilerarası çatışmayı önleme ve iç huzuru sağlama amacını güdüyor. Kuzey Hindistan’da hala konuşulan bir dil olan Pali dilinden gelen “Metta”, başkalarına karşı pozitif enerji duyma ve şefkat besleme anlamına geliyor. Metta meditasyonu literatürde sevgi dolu şefkat meditasyonu olarak da biliniyor.

Metta meditasyonunun temel amacı; aile, arkadaşlar, komşular, eş, dost ve hayvanlara karşı ruhun olumlu ifadeler ve izlenimler kazanması olarak biliniyor. Başta kendin olmak üzere çevrendeki herkese karşı pozitif ve olumlu bakmayı sağlayan bu meditasyon, herkesin iyi yönlerini görerek kötülükleri geriye atmayı hedefliyor. Özellikle ruhsal sağlık üzerinde çok olumlu etkileri olduğu biliniyor. Düzenli uygulandığında vücudun psikolojik olarak rahatlamasını sağladığı için fiziksel sağlık üzerinde de pozitif etkileri olduğu düşünülüyor. Metta meditasyonu, bireylerin erdem ve merhamet duygusunu geliştirmesini ve kişilerarası çatışmalardan kaçınmasını sağlıyor. Aynı zamanda zihindeki negatif düşüncelerden kurtulmayı da amaçlıyor. Doğanın pozitif yönüne odaklanmayı ve her şeye oradan bakmayı salık veriyor.

Geleneksel bir Budist uygulaması olan Metta meditasyonu, binlerce yıldır özellikle bölge halkı tarafından uygulanıyor. Metta meditasyonu, tüm varlıklara karşı koşulsuz olumlu duygular geliştirmeyi amaçlıyor. Sevinç, güven, aşk, şükran, mutluluk, takdir ve merhamet gibi kavramlar Metta meditasyonunun geliştirmek istediği duygular arasında yer alıyor. Ayrıca Metta meditasyonu bireylerin kendisine çeşitli sorular sormasını ve bu sorulara yanıtlar aramasını da sağlıyor.

Metta meditasyonunun etkili sonuçlarını görmek isteyen bireyler meditasyona başlamadan önce rahat hissedeceği bir alan bulmalıdır. Işık ve ses olarak da son derece sade olması gereken bu ortam, iç sesin de rahatlıkla duyulabilmesi için son derece sessiz olmalıdır. Yalnız olarak ya da en fazla birkaç kişiyle yapılan bu meditasyon için önce eller dizlerin üzerine konuyor ve gözler kapatılıyor. Daha sonra kalpteki merhamet, nezaket ve şefkat gibi duyguların varlığı hissediliyor ve iç mutluluğa erişilmeye çalışılıyor. Daha sonra bu duyguların gelişimine yönelik istekler ve arzular sürekli tekrar edilmeye başlanıyor. Örneğin stres yaratan durumlardan kurtulmak, daha mutlu olmak, sakinleşmek, empati kurabilmek gibi istekler sürekli tekrar edilerek deyim yerindeyse vücuda empoze ediliyor. Son olarak da tüm bu güzel duygular ve istekler, sadece insanın kendi için değil, tüm varlıklar için dilenmeye başlanıyor.

Sorunlu evliliklerde işe yaradığı konusunda emareler olsada, Metta Meditasyonu yapan insanların kişisel çatışmalardan uzak durdukları da bilimsem çalışmalar ile açıklandı.