TÜRK SİNEMASININ EFSANESİ CÜNEYT ARKIN

  • Yazar :Ömer ÖZTÜRK
  • Eklenme Tarihi :02.07.2022 12:10

Hafızalarımızda yer edinmiş birçok filme imza atan, Türk sinemasının duayen isimlerinden ve en büyük jönlerinden olan, Yeşilçam’ın usta ismi Cüneyt Arkın, vefatı ile sevenlerini yasa boğdu.

 

84 yaşındaki usta sanatçının ölüm nedeni ise kalbinin durması olarak açıklandı. Arkın, 300’den fazla film ve dizide yer alarak Türk sinema tarihine adını altın harflerle yazdırdı.

Kariyerinin başında daha çok duygusal-romantik filmlerde rol alan Arkın, Halit Refiğ’in de önerisiyle aksiyon-macera türüne hızlı bir geçiş yaptı.

Hatırlarsanız özellikle Malkoçoğlu serisi ile birlikte Arkın, sinema sektöründe zirveye ulaştı. Arkın, dublör kullanmanın seyirciyi kandırmak olduğunu düşündüğü için tüm tehlikeli sahnelerde bizzat yer aldı ve bu sahnelerin çekimleri sırasında toplamda 16 kez sakatlık yaşadı. Çoğu sanatçının daha doğrusu SANATÇIYIM diye kendini lanse eden kişilere sanırım asla nasip olmayacak bir durum bu…

Özellikle dublör kullanmak istemeyen Arkın’ın bu sahneleri daha rahat oynayabilmek için karate ve binicilik konularında ustalaştığı biliniyor.

Peki Cüneyt Arkının vefatı ile boşalan koltuğa sizce kim oturur…

Sanıyorum uzun süre bu KOLTUK boş kalacak..

Çünkü çoğu kişi Arkın kapasitesinde bir OYUNCU ile henüz karşılaşabilmiş değil…