TÜKENMİŞLİK SENDROMU

  • Yazar :Ömer ÖZTÜRK
  • Eklenme Tarihi :18.06.2022 14:25

Başarısızlık, yıpranmışlık, güç ve enerji düzeyinin azalması, gösterdiği çabanın beklentileri karşılamaması gibi nedenlerin sonucunda bireyin farklı sorunlarından oluşan umutsuz hissetme durumu olarak tanımlanan tükenmişlik sendromu; yoğun ve kalabalık şehir yaşamı, iş ve sosyal hayatın getirdiği stres, sosyo-kültürel ve sosyo-ekonomik sorunlar ve mevcut şartlar gibi etkenler nedeniyle ortaya çıkabiliyor. Tükenmişlik sendromu için doktorların önerdiği çok çeşitli tedavi yöntemleri bulunuyor.

Modern dünyanın insanoğluna getirdiği hız faktörü, insan yaşamının tüm alanlarında hissedilir derecede önemini artırıyor. Tempo, yaşam kalitesini düşürüyor ve bunun yanı sıra bir kaos ortamını da beraberinde getiriyor. Bu durum, insanların fiziksel ve zihinsel olarak yıpranma payını artırıyor ve strese bağlı çeşitli problemlerin yaşanmasını kaçınılmaz kılıyor. Maharishi Mahesh Yogi tarafından geliştirilen transandantal meditasyon, derin bir düşünme tekniği olarak öne çıkıyor. Hastalıkların temel nedenlerinin keşfedilmesi için farklı teknikler sunan transandantal meditasyon, zihinsel olarak yenilenmeye ve kişilerin psikolojik, fiziksel ve sosyal olarak dinginleşmesine olanak sunuyor.

Zaman ve mekan fark etmeksizin yapılabilen ve oldukça kolay bir meditasyon türü olan transandantal meditasyon için yüksek bir konsantrasyon gerekmiyor. Zihnini boşaltmak için meditasyon sırasında kullanılan sesler ve kelimeler olarak bilinen “mantra”lardan bazılarını seçip sonra rahat bir pozisyonda oturun. Meditasyon yaparken zihninizi boşaltmanı sağlayacak ve bedenen rahatlamana yardımcı olacak bu mantralardan seçerken işin uzmanlarından destek alabilirsiniz. Bu kelimeleri yavaşça tekrarlayarak kendini rahatlatabilirsin. Mantrada bulunan sesleri ve kelimeleri sürekli sesli şekilde tekrarlamalı ve bunu yaparken de gözlerini kapalı tutun. Sesleri ve kelimeleri tekrarlayarak konsantre olmalı ve aklınızdaki tüm düşüncelerden kurtulun. Bu sayede saf bilinç seviyesine gelecek ve zihinsel karmaşadan kurtulacaksıniz. Bu meditasyonu uygularken sessiz bir ortamda olmayı, ışık ve koku gibi seni etkileyecek ve dikkatini dağıtacak diğer unsurları da göz önüne almayı unutmamalısınız. Meditasyonunu bitirdikten sonra vücudunu çok yavaş hareket ettirmeye başlamalısınız. Bunun için ilk olarak el ve ayak parmaklarından işe başlayabilirsiniz.