Su tasarrufu geleceğimiz için önemli

  • Yazar :Ömer ÖZTÜRK
  • Eklenme Tarihi :28.05.2022 11:56

Su tüketimi bir yandan faturalar ile cep yakmaya devam ederken diğer yandan dünyanın geleceğini tehdit altına alıyor aslında.

 

Bu noktada çeşitli sosyal sorumluluk projeleri ve yatırımlar yapılıyor.

Fakat su tüketimini azaltmak ve doğayı korumak mikro ölçekte başlıyor bunu altılıyoruz galiba

En çok kullandığımız ve hayatımızı büyük ölçüde kolaylaştıran çamaşır ve bulaşık makinesini tam kapasite olarak çalıştırmaya özen göstermekle başlayabiliriz buna… Ayrıca göze az görünen bulaşıkları ise elde yıkamaktan kaçınmalıyız.

 Elde yıkanan bulaşıkların, makinenin harcadığı miktara oranla daha fazla su tükettiğini AKLIMIZDAN ASLA ÇIKARMAYALIM MESELA

Evdeki su kullanım miktarını etkileyen bir diğer unsur ise tesisat kaçakları olduğu biliniyor

Özellikle sifon ve musluk gibi noktaların gereksiz yere su kaçağı oluşturup oluşturmadığına dikkat etmeliyiz.

Diğer bir noktada dişlerimizi fırçalarken suyu gereksiz yere kullanmamaya özen göstermeliyiz…. Genellikle ağız ve diş bakımı yapılan sürelerde bireyler gereksiz yere su kullanımına devam ediyor. Kullanılan miktar her ne kadar göze küçük gelse de makro ölçekte milyonlarca ton su bu sayede boşa kullanılıyor.

Suyun dinlendirici özelliği çoğu zaman duşta daha fazla vakit geçirmemizi sağlıyor.

Fakat bu durum su faturalarına olumsuz olarak yansıyor ve dünyadaki su miktarının azalmasında büyük rol oynuyor.

Gelişen teknolojiyi de kullanmalıyız mesela… Su tasarrufu yapmanı ve bu yolla da faturalarını azaltmana yardımcı olacak bir diğer yöntem de sensörlü musluklar ve tasarruflu klozetler…

Fazla suyu harcamanı engelleyecek ve gerekli miktarda su kullanarak temizlik ve hijyen yapmanı sağlayacak olan bu ürünler doğrudan faturana da olumlu yansıyacağını aklımızda tutalım derim.