SPOR BELGESELLERİNİ MUTLAKA İZLEYİN

  • Yazar :Ömer ÖZTÜRK
  • Eklenme Tarihi :03.09.2022 13:35

Hepimiz hayatımızda bir noktada sporla tanışmısızdır. Bu işi profesyonel anlamda yapanların dışında okuduğumuz okullarda, yada sivil hayatımızda spor yapmayanımız yok gibidir. Bu konuda bir çok şey bize yol gösterir. Bunların başında da son zamanlarda çekilen spor belgeselleri birinci sırada geliyor. Spor dünyasının rekabeti, heyecanı, bitmeyen temposu, kazanma hırsı ve oyuncuların çok merak edilen özel yaşamların konu edildiği spor belgesellerini mutlaka izlemelisiniz. Bu belgesellerde, bazıları oyunun kendisine odaklanarak o dalda başarılı olmanın ipuçlarını verirken, bazıları da çok merak edilen yıldızların hayatlarını gözler önüne seriyor.

 

The Last Dance, isimli belgesel basketbol dünyasının efsane kadrolarından biri olarak tarihe geçen ve kazandıkları büyük zaferlerle halen isimlerinden söz ettiren Chicago Bulls’un 1997-1998 yılı sezonunu anlatıyor. Aynı zamanda takımın süper starı Michael Jordan’ın kariyerine ve basketbola olan tutkusuna da odaklanan belgesel, Chicago Bulls’un 6. NBA şampiyonluğuna uzanan yolda yaşadıkları, zorluklar, hayal kırıklıkları, yeniden doğuşlar, hırs ve takım olmanın sırları gibi takımın iç dünyasına ait birçok unsuru da ekrana yansıtıyor. Bir basketbol takımının kulisinde yaşanan dünya, tüm çıplaklığıyla seyirciye aktarılıyor. 10 bölümden oluşan belgesel, bir dizi tadında akıcılığıyla dikkat çekiyor. Ayrıca içinde magazinsel öğeler de bulunuyor.

Free Solo ismi altında çekilen ödüllü belgeselin yapımcısı E. Chai Vasarhelyi (“MERU”) ve dünyaca ünlü fotoğrafçı ve dağcı Jimmy Chin imzası taşıyan belgesel, National Geographic Belgesel Film yapımcılığında sunuluyor. Dağcı Alex Honnold'un hayatına odaklanan belgeselde bu zorlu sporun nasıl yapıldığı, tırmanışa nasıl hazırlanıldığı, tırmanma sırasında dağda yaşananlar, heyecan, korku ve adrenalin ekrana yansıyor. İpsiz ve korunaksız şekilde Yosemite Ulusal Parkı’ndaki dağa tırmanan Honnold, hayata ve doğaya karşı meydan okuyor. Serbest tırmanış sporunun hem fiziksel hem de zihinsel yanı belgeselde seyirciye hissettiriliyor. Aynı zamanda başarılı bir sporcunun portresi de ekrana yansıtılıyor.

When We Were Kings adlı belgeselde, Boks dünyasının arka planındaki bilinmeyenleri ekrana yansıtan ve şampiyon George Freeman ile efsanevi Muhammed Ali arasındaki şampiyonluk maçına odaklanan belgesel, 1996 yapımı. Yönetmenliğini Leon Gast’ın yaptığı belgesel, Zaire’de 1974 yılında gerçekleştirilen unvan maçı odağında bu sporun zorluğuna, arka planında yaşananlara ve sporcuların güç ve hırs odaklı yaşamlarına odaklanıyor. Sizin için seçtiğim bu belgeselleri mutlaka izlemenizi tavsiye ediyorum.