SPOR ALIŞKANLIĞI KAZANMAK İSTİYORSANIZ

  • Yazar :Ömer ÖZTÜRK
  • Eklenme Tarihi :04.02.2023 00:59
  • Güncelleme Tarihi : 04.02.2023 01:00

 Sporun bedenlerimiz için sağlıklı olup olmadığı muğlak bir konudur aslında…. Kendi istek ve amaçlarınız dışında belirlenmiş kurallar bedeninizi ve zihninizi ne kadar geliştirebilir? Sporun sizin için sağlıklı olabilmesi için belli başlı şartları kuralları sizin koymanız gerekiyor. Eğer meslek olarak yada madalya hırsı için yarışan bir sporcu değil iseniz, kabul edilmiş ve ulaşılması zor olan kurallar silsilesi içerisinde yer almanız sağlığınız için faydalı değildir.

Sizler sağlıklı bedenler, zinde ruhlarda yaşamlarınızı devam ettirmek isteyen bilinçli insanlar iseniz eğer, bunun için insanların sosyalleşmek için gittikleri birçok psikolojik soruna zemin hazırlayan kaotik büyük spor salonlarına ya da bedeniniz için asla faydası olmayan kurallar silsilesinde boğulmuş spor branşlarını tercih etmemelisiniz.

Spor alışkanlığı kazanmak istiyorsanız öncelikle size en uygun spor ile başlamak durumundasınız… Spor arkadaşı edinip doğru zamanı da seçmeniz önemli…

Öncelikle kısa vadeli hedeflerin yalnızca o hedefe ulaşmanızı sağlayacağını unutmayın… Mesela  "10 kilo vermek" gibi bir hedef yerine "en az 1 yıl boyunca haftada 3 gün spor yapmak" gibi hedefler koymanız, düzenli spor alışkanlığı edinmeniz için daha doğrudur.

Mesela spor yaparken bazı aksamalar yaşayabilirsiniz… Hedefiniz haftada 3 gün spor yapmak olsa dahi hiç spor yapamadığınız haftalar olabilir. Ancak, bu haftalar sizin için motivasyon kırıcı olmamalı. Aksilikleri önden kabul etmek ve uzun vadeli spor planınızda onlara da yer vermek, vazgeçme ihtimalinizi düşürür.  En başta da belirttiğimiz gibi spor alışkanlığı edinmek ve yolda vazgeçmemek için bedeninizden önce zihninizi hazırlamalısınız. Eğer amacınız uzun vadede spor alışkanlığı edinmek ise temeli sağlam atmanız önemli. Bu sebeple önce kendi vücut ağırlığınız ile yapabileceğiniz sporlara yönelmeniz daha doğru ve sağlıklı olacaktır. Aksi takdirde yalnızca spor alışkanlığı edinmekte sorun yaşamazsınız; kalp sağlığınıza da zarar verebilirsiniz.

Spor arkadaşı edinmek de motivasyonu arttırabilir…  Eğer spor motivasyonu konusunda zorlanıyorsanız, bir spor arkadaşı edinmek en doğru seçenektir. Bu arkadaş, spor düzeyi sizin ile aynı olan bir dostunuz ya da size uygun programı çıkarabilecek bir kişisel antrenör olabilir. Her iki durumda da en önemli nokta, spor arkadaşınızın sizin spor becerilerinize göre hareket edebilecek biri olması.  "Spor sabah mı yapılır akşam mı, açken mi tokken mi?" gibi soruları geçin. Bu sorular, kısa vadede hedefe ulaşmak isteyen insanlar için; spor alışkanlığı edinmek isteyenler için değil. Eğer amacınız spor alışkanlığı edinmekse spor için doğru zaman sizin planınıza göre olmalı.

Hangi sporla başlamalıyım sorusunun en net cevabı ise Size en uygun olanla aslında…  Eğer düzenli spor alışkanlığınız yoksa düzenli yürüyüş ile başlayıp kısa pilates rutinleri ya da ağırlıklar eklemek doğru olacaktır. Böylece, hem uzun vadede spor alışkanlığı edinmeniz kolaylaşır hem de kalp sağlığınızı riske atmazsınız.