Sokak hayvanları bizim kıymetlilerimiz

  • Yazar :Ömer ÖZTÜRK
  • Eklenme Tarihi :08.10.2022 14:43

Kara kış yaklaşıyor. Evi, yada sığınacak yerleri olanlar için sıkıntı yok. Ya evsizler sokakta kalmak zorunda kalan sokak hayvanları. Onlar için bir çok şey yapabiliriz. Onlarında bizim gibi sıcak bir kıs geçirmeleri için yapılması gerekenler basit. Havalar yavaş yavaş soğuyacak ve kışın sert günleri başlayacak. Bu da zaten sokaklarda çok zor şartlar altında hayatta kalmaya çalışan sokak hayvanları için bir o kadar daha zorlu zamanların başlaması demek. Yiyecek, barınma yeri, su gibi temel ihtiyaçlarından bile çok uzakta kalmak zorunda kalan sokak hayvanlarını korumak ve kollamak hepimizin görevi.

Sokakta yaşayan minik dostlarımızın en büyük ihtiyaçlarından biri barınacak bir yuvadır. Birçok hayvan başını sokacağı bir yer olmadığı için doğrudan sokaklarda yatar ve bu nedenle de ya hastalanır ya da ölür. Onlar için yaşadığın yerin çevresinde uygun mekanlar bularak barınacakları bir yer hazırlayabilirsin. Bunun için evde kullanmadığın ya da gereksiz olan eski eşyalarından faydalanabilir ve küçük kulübeler oluşturabilirsin. Onları havanın çetin şartlarına, yağmura ve soğuğa karşı koruyacak bu mekanları apartman bahçelerine, boş arazilere ya da otoparklara yapman mümkün. Onlar için hazırlayacağın kapalı mekanlarla en büyük yardımlardan birini de yapmış olacaksın.

Birçok kişi sokak hayvanı denilince sadece köpekleri ve kedileri düşünür. Ancak sokaklarda ve açık havada yaşayan ve nüfus olarak en az kedi-köpekler kadar olan kuşları da unutmamak gerekir. Kış aylarının zorlu şartlarından en çok etkilenen hayvanlardan biri de kuşlardır. Barınma ve yemek onlar için en büyük sorunlardandır ve sen de yapacağın küçük yardımlarla onlara destek olabilirsin. Evde kullanmadığın eşyalardan küçük evler hazırlayıp ağaçlara ya da balkonuna asabilirsin. Pet şişelerin yarısını keserek su koyabilir, buğday ya da ıslatılmış ekmekleri yemeleri için uygun yerlere bırakabilirsin. Kuşların pencere önlerine de çok sık konduklarını unutma. Eğer pencerelerin uygunsa yine buralara da yemek ve su koyabilirsin.

Kış aylarında sokakta üşüyen minik dostlarımızı zaman zaman kapalı mekanlara alarak onların ısınmalarını sağlayabilirsin. Evde ya da iş yerlerinde bu iş için uygun mekanların varsa günün birkaç saati onları içeri alarak ısıtıcıları açabilir ve soğuktan korunmalarını sağlayabilirsin. Eğer çevrende çok sayıda sokak hayvanı varsa onları barınaklara da götürebilirsin.

Bunların hepsi çok basit şeyler. Sokaktaki kıymetlilerimiz olan sokak hayvanlarını bu tür basit işlerle kışın soğuğundan koruyabiliriz. Bunu unutmayın!