KRONİK AĞRILARIN İLACI YOGA

  • Yazar :Ömer ÖZTÜRK
  • Eklenme Tarihi :22.10.2022 18:42

Bir çoğumuz kronik ağrılardan şikayetçiyiz. Çalışma ortamlarımız ve spora olan uzaklığımız bu ağrılarımızın nedeni olabilir.

Vücudun farklı yerlerindeki genel kas ağrıları ve belirli noktalarda kendisini gösteren kronik ağrılar ile ortaya çıkan Fibromiyalji, tıp literatüründe yumuşak doku hastalığı olarak geçen bir rahatsızlıktır. Ağrılarla birlikte bitmeyen yorgunluk, uykusuzluk, halsizlik gibi yan etkiler ile kendisini gösteren bu hastalık, günlük hayat kalitesini de oldukça düşürür. Genetik ve çevresel faktörlerin neden olduğu Fibromiyaljinin tedavisinde uygulanabilecek en etkili yöntemlerden biri ise yoga. Yogada uygulayabileceğin hareketler ve egzersizler ile ağrıları hafifletmen, vücudunu rahatlatman, yorgunluğunu azaltman ve duygusal olarak kendini daha da pozitif hissetmen mümkün.

Fibromiyalji tamamen ağrılara dayanan bir hastalık olduğundan bu noktada yoganın da tedavi süreçlerinde etkili olduğu biliniyor. Yoga egzersizleri ve ritüelleri, vücudun hem fiziksel hem de ruhsal olarak rahatlamasını sağladığı için Fibromiyalji ile ortaya çıkan ağrıların azaltılması ve zaman zaman dindirilmesi için kullanılabiliyor. Ağrı hassasiyetlerinin ortadan kaldırılması ya da azaltılması, yine ağrılara sebep olabilecek iltihaplanmaların azaltılması, beyin kimyasının düzenlenerek ağrı algısının değiştirilmesi konusunda yoga egzersizlerinin büyük faydaları bulunuyor. Yoganın kas-iskelet sistemi üzerinde yaratacağı pozitif etkilerin ve rahatlamaların Fibromiyalji tedavisine destek olarak olumlu gelişmeler sağlayabileceği düşünülüyor.

Yoganın vücudumuz üzerinde bilinen en temel etkilerinden biri de uzun vadede bağışıklık sistemini kuvvetlendirmesi ve bununla birlikte de hastalıklarla olan savaşta bizi desteklemesi. Araştırmacılar, Fibromiyalji hastalarının zaman zaman bağışıklık sistemlerinde bozukluklar yaşadığını ve bu sistemin salgıladığı sitokin hormonlarında azalma olduğunu söylüyorlar. Bunun için yoganın gücünden ve etkisinden faydalanarak bağışıklık sisteminin kuvvetlendirilmesinin hastalığın tedavisinde etkili olduğu biliniyor. Fibromiyaljinin neden olduğu uyku kalitesinin düşmesi ve kötü uyku gibi durumlara karşı da yoga oldukça etkili bir yardımcı olarak öne çıkıyor. Yogayla birlikte uyku düzeninin düzenlenmesi, kaliteli uyku süresinin artırılması ve buna bağlı olarak da yaşam kalitesinin yükselmesi, Fibromiyalji tedavisi için oldukça önemli bir etki olarak ifade ediliyor.