HER GÜN BİR SAAT YÜRÜYÜN!

  • Yazar :Ömer ÖZTÜRK
  • Eklenme Tarihi :24.09.2022 09:59

Sporun hayatımızdaki yeri belli. Bunu yazarken bir çok kişinin de spor yapmadığı gerçeğinden de haberdar olduğumu söylemek istiyorum.  Ama sporun vücudumuza kazandırdıklarını da malum. Bunu herkes biliyor. Yararlarını düşündüğümüzde herkesin spor ile tanışması şart. İçinde bulunduğumuz koşullarda spora zaman ayırmanın çok zor olduğunu da söylemek gerek, ancak her bireyin günde 1 saat yürümesi bile o bireyin vücuda kazandırdıkları da açık. 

 

Yürümek, hemen her yaştaki insanın sağlığı için yapabileceği en iyi egzersizlerden biri. Hem kilo kontrolünün sağlanması hem de kalp sağlığı başta olmak üzere vücudun farklı noktalarının desteklenmesi için oldukça faydalı olan yürüme, aynı zamanda stresin azalması gibi psikolojik etkilere de sahip. Sen de günde en az 1 saat ya da uzmanların önerdiği şekilde günde 10 bin adım atarak daha sağlıklı bir hayata merhaba diyebilirsin.

Düzenli yürüyüş yapmak ilk olarak fiziksel sağlığını çok destekleyecek sonuçlara neden olacaktır. Vücudun birçok farklı noktasında kasların gevşetilmesini ve açılmasını sağlayan yürüyüş, yağ yakımını hızlandırarak kilo verilmesini ve uzun vadede kilo kontrolünün sağlanmasına yardımcı olur. Kalp ve damar sağlığına da oldukça faydalı olan yürümenin, kalp ve damar hastalıklarını azaltmada ve önlemede oldukça etkin sonuçlar doğurduğu bilinmektedir. Hipertansiyon, diyabet gibi kronik hastalık süreçlerinde de doktorlar her gün en az 1 saat yürünmesini önermektedir. Yine akciğerlerin açılması, açık havada yürüyerek temiz havanın alınması ve akciğer çevresindeki kasların esnemesini desteklediği için akciğer sağlığı üzerinde de pozitif etkilere sahiptir.

Her gün düzenli olarak 1 saat yürütmeyi alışkanlık haline getirdiğinde kilo kontrolünü sağlayabilir ve zaman içerisinde zayıflamaya başlayabilirsin. Özellikle diyabet, obezite, kalp-damar hastalıkları gibi kronik rahatsızlıklarda çok önemli olan kilo kontrolü için yürümeyi tercih edebilirsin. Uzmanlar her gün 1 saat kadar yürümeyi rutin haline getirdiğinde ve buna ek olarak dengeli de beslenmen durumunda 1 yıl sonunda 6-7 kilo verebileceğini ifade ediyorlar. Yürümek aynı şekilde kasların da kuvvetlenmesini sağladığından vücut görünümü olarak da daha iyi bir noktaya gelebilirsiniz.