FİTNESS’E BAŞLAYAN AMATÖR SPORCULAR

  • Yazar :Ömer ÖZTÜRK
  • Eklenme Tarihi :03.12.2022 09:39

Biz erkeklerin en büyük hayallerinden biri de çok fit bir vücuda sahip olmak. Bunu bazılarımız başarırı bazılarımızın da sadece hayalinde kalır. Oysa her şey çalışmakla oluyor. Fit bir vücuda sahip olanlar bunu başarabilmek için çok çalışıyor.

 

Bu haftaki yazımda konumuz  Fitness egzersizlerine yeni başlayan amatör sporcular. Bu sporcuların genellikle ilk hedefi hızlı bir biçimde kas kütlesini artırmak ve gelişimini sürdürmektir. Ancak hızlı kas yapmak ve hızlı güçlenmek belirli bir program dahilinde ve belirli bir sürenin sonunda mümkün olur. Hızlı şekilde bunu hedeflediğinde zaman zaman sağlık sorunları ya da sakatlanmalarla karşılaşabilirsin. Tüm bunların yanı sıra iyi bir beslenme programı ile izlediğin spor antrenmanlarını desteklemelisin. İşte Progressive Overload tekniği sana arzuladığın bu hızlı gelişim sürecini sunuyor.

Türkçeye “aşamalı artan yükleme” olarak çevrilen Progressive Overload, zamana bağlı olarak kullanılan ağırlıkların ve set sayılarının artırılması anlamına geliyor. Bu yöntem ile sporcuların haftalık periyodlarla artırılan ağırlıklar ile sınırlarını zorlaması bekleniyor. Sürekli olarak artan ağırlıklar ve setler, kas dokusunun gelişimini ve kas kütlesinin artmasını sağlıyor. Uzmanlar, Progressive Overload tekniğinin belirli bir seviyeye geldikten sonra yavaşlayan gelişim sürecinin sürekli olarak aktif tutulmasına olanak sağladığını ifade ediyor.

Progressive Overload antrenmanları büyük disiplin ve istikrar gerektiren ancak uygulaması da bir o kadar basit bir antrenman türü olarak ön plana çıkıyor. Bu noktada sporculara iki farklı alternatif sunuluyor. İlk seçenek olan doğru yükleme yaklaşımında ağırlıklar, setler ve tekrarlar doğrusal olarak artırılıyor ya da azaltılıyor. İkinci seçenek olan ters yükleme yaklaşımında ise ağırlıklarda, setlerde veya tekrarlarda sürekli artış sağlamak yerine bazı haftalarda artış bazı haftalarda ise azalma yapılıyor.

Progressive Overload tekniğinin ilk aşaması olan ağırlık artırma, doğru ve ters yükleme olarak iki şekilde gerçekleştiriliyor. Uzmanlar en etkili yöntemin ağırlık oranlarında haftalık artışın uygun görüldüğü doğru yüklemenin daha etkili bir yöntem olduğunu belirtiyor. Ağırlık artırmada en temel kural ise hareket formunun bozulmadan egzersizleri tamamlamak.

Umarım bu yazımla yeni spora başlayan amatör sporculara azda olsa katkı yapabilmişimdir. Çünkü her şeyin olduğu gibi sporun da bilinçli yapılanı her zaman geçerlidir.