Diyabetle savaşta bir adım öne geç

  • Yazar :Ömer ÖZTÜRK
  • Eklenme Tarihi :19.11.2022 09:02

Çağımızın en büyük hastalıklarından biri de diyabet (şeker) hastalığı. Çevremizde mutlaka bir diyabet hastası vardır.

 

Diyabet, toplum sağlığını tehdit eden ve bireysel olarak da günlük hayatı en çok kısıtlayan hastalıklardan biri. Yaşam tarzında çok fazla değişiklik yapılmasına neden olan bu hastalık, beslenmeden günlük aktivitelere kadar birçok noktada değişimi de birlikte getiriyor. Hayatın herhangi bir anında, farklı nedenlere bağlı olarak diyabete yakalanmak mümkün. Bunun için diyabete yakalanmadan bazı önlemleri almak ve yaşam tarzında değişikliğe gitmek çok önemli. Bu değişikliklerden en önemli olanlarından biri de spor. Günlük bazı egzersizler ve spor hareketleri ile diyabete karşı olan savaşta bir adım öne geçilebilir.

Düzenli egzersizler, antrenmanlar ve günlük spor aktiviteleri, sağlıklı ve güzel bir yaşam için mutlaka hayatımızın bir parçası olmalı. Bunu günlük rutinlerinden biri haline getirerek her anlamda çok daha sağlıklı bir bedene kavuşabilir ve diyabet de içinde olmak üzere birçok hastalığa karşı önlem alabiliriz. Düzenli şekilde planlanmış ve disiplinle devam eden spor egzersizleri insülin direnci, Tip 2 diyabet, kalp ve damar hastalıkları, hipertansiyon, fibromiyalji, akciğer hastalıkları gibi kronik rahatsızlıklara karşı oldukça etkilidir. Bunun için sporu hayatımızın bir parçası haline getirmeli ve ilk adımı bu şekilde atmalıyız. Bu alanda uzmanlardan ve profesyonellerden yardım alarak, düzenle bir spor programı izlenmeli.

Diyabete karşı uygulayabileceğimiz ve vücudumuzu çok daha dinç ve sağlıklı hale getirecek spor egzersizlerinden biride aerobiktir. Yaş ve genel sağlık durumuna göre hafif tempolu yürüyüşler, düşük tempolu koşular, bisiklet, yüzme ya da dans gibi fiziksel aktivite yapmamızı sağlayacak sporlardan birini seçebiliriz. Dilersek bunu profesyoneller gözetiminde spor salonlarında ya da kendi başımıza da yapmamız mümkün. Burada dikkat etmemiz gereken nokta, bu spor egzersizlerini her gün, düzenli olarak ve aksatmadan yapmamız. Bu tempoya alışan vücudun, diyabeti yaratan kan şekerinin düzenlenmesine ve dengede kalmasına yardımcı olacaktır. Haftanın en az 5 günü, 30 dakika orta şiddette veya en az 3 günü daha şiddetli düzeyde aerobik egzersiz yapmayı alışkanlık haline getirmeliyiz.