Çocuklarda Saldırganlık giderek yayılıyor.... Aman dikkat

  • Yazar :Ömer ÖZTÜRK
  • Eklenme Tarihi :06.08.2022 01:20

 

Çocuklar ilk eğitimi ailede alır, anne ve baba ne yapıyorsa onları örnek alır ve davranışlarını taklit eder.

Bunu her zaman Uzmanlardan duyuyoruz…

Bu sebeple sürekli olarak kavga eden, birbirine şiddet uygulayan bir ailede yetişen çocuklarda zamanla saldırgan ve kavgacı bir kişilik oluşabiliyor.

Peki bu durum Uzmanlara göre nasıl başlıyor…

Bu durum çocuğun o davranışı herkesin yaptığını zannetmesi ve normal bir davranış olduğunu düşünmesiyle başlıyor. Çocuğun yaptığı bir hata sonucu anne ve babası tarafından azarlanması hatta dövülmesi de çocukların saldırgan davranışları benimsemesinde bir etken. Çocuklarda saldırganlık, ilgisiz ve sevgisiz kaldığı içinde ortaya çıkabilir. Ailesi tarafından yeterince ilgilenilmeyen, istekleri göz ardı edilen, sevildiği hissettirilmeyen çocuk saldırgan tavırla sergileyebilir. Çocuklarda saldırganlığın bir diğer sebebi de anne ve babanın çocuğun davranışlarına verdiği tepki aslında. Çocuk birine vurduğunda gülünmesi, normal karşılanması çocuğunda bu davranışın iyi bir şey olduğu izlenimine sebep oluyor. Aynı şekilde çocuğun kendi hatası sonucu ayağını sehpaya çarpması ve annenin gidip sehpaya vurması çocukta, canını yakan her şeyi saldırgan davranışlarla cezalandırabileceği izlenimini yaratıyor. Çocuklarda saldırganlık, arkadaşlarında gördüğü yanlış davranışlar sonucu ortaya çıkabiliyor. Kreşe giden çocuğun, arkadaşı tarafından saldırgan tavırlara maruz kalması veya arkadaşlarının birbirleriyle kavga ettiğini görmesi bu tavırları benimsemesine sebep olabiliyor.

Son yıllarda teknolojiye de ayak uydurulması ile birlikte çocuklarda saldırganlık, televizyon ve internette gördüğü şiddet içeren görüntüler sonucunda da oluşabiliyor.

Peki ne yapacağız?

Öncelikle ailelerin çocuklar yanlarında iken yaptıkları davranışlara dikkat etmeleri, çocukla iletişime geçerken son derece sabırlı ve dikkatli olmaları gerekiyor

Çocukların yanında kavga etmemeleri, bağırmamaları, şiddet uygulamamaları lazım…

 Aynı şekilde çocuğun yaptığı olumsuz bir davranışa bağırarak, vurarak tepki vermemeleri de gerek…

Çocuğun, şiddet içeren televizyon programları veya internet videoları, çizgi filmler izlemesine müsaade edilmeme.

Çocuğun saldırgan bir davranış sergilediğinde normal karşılanmamalı, gülünmemeli.

Çocuğun saldırgan davranışlarla bir şey yaptırmak istediğinde istediği şey yapılmamalı. Çocuğun enerjisini atabileceği spor aktivitelerini yapması saldırgan tavırların önüne geçilmesi için iyi bir seçenek aslında.

Ayrıca basketbol, futbol, voleybol gibi takım oyunlarına katılması da paylaşmayı ve iyi geçinmeyi öğrenmesi açısından faydalı.