BAŞ AĞRILARINA KARŞI PLATES

  • Yazar :Ömer ÖZTÜRK
  • Eklenme Tarihi :28.01.2023 00:22

Yerli yersiz yaşadığımız baş ağrıları, günlük hayat standardını en çok düşüren ve rutin yaşamı bozan en önemli ve sık yaşanan sorunlardan birisidir. Bunu da bilmeyenimiz yoktur sanırım.

O yüzden bugünkü konumuz baş ağrılarını platesle nasıl yeneriz oldu. Günün herhangi bir saatinde başlayan ve sürekli devam eden, sonu gelmeyerek can sıkıcı bir hal alan baş ağrılarının birbirinden farklı nedenleri olabilmekte. Doktor kontrolü altında nedeni saptanan bu baş ağrılarının tedavisi için de çok sayıda seçenek bulunmakta. Bunlar arasında öne çıkanlarından biri olan ve oldukça da sağlıklı bir yöntem olan pilatesi de gün içerisinde kronikleşen baş ağrıların için deneyebilirsin. Düzenli pilates egzersizleri ile baş ağrılarını dindirmen mümkün olabilir. Bunun için neler yapman gerektiğini bu yazımızda senin için derledik.

Baş ağrılarına karşı pilates. Pilates birçok faydayı sunan bir egzersiz türü ve fiziksel olduğu kadar psikolojik sağlığımız üzerindeki etkileri de kanıtlanmış durumda. Düzenli şekilde uygulandığından özellikle sırt, bel ve boyun ağrıları üzerinde etkili olan ve tedavi edici özellikleri de bulunan pilates, farklı birçok soruna da çözüm olabiliyor. Bunlardan biri de gerilim tipi olarak ifade edilen baş ağrıları. Genellikle kasların yanlış kullanılması, fazla gerilmesi ya da yanlış çalıştırılması ile ortaya çıkan bir durum olan gerilim tipi baş ağrıları, günlük hayat kalitesini de oldukça düşüren ağrılar arasında sayılıyor. Başın iki tarafından giren ve bir anda baş çevresinde büyük baskılar oluşturan bu ağrılara karşı pilates egzersizlerinin etkili olduğu biliniyor. Temel nedeni bir kas sorunu olan bu ağrılara karşı pilates antrenmanları ile kasların gevşemesi ve rahatlatılarak baş ağrılarının önüne geçilmesi mümkün.

Özellikle masa başı çalışanlar için uygun olabilir. Hafif ya da orta şiddetteki baş ağrıları, genelde gün içerisinde çok fazla oturan, hareketsiz kalan ve masa başında çok daha fazla vakit geçiren kişiler de görülebiliyor. Yine kasların doğru çalıştırılmaması nedeniyle ortaya çıkan bu ağrılara karşı pilates egzersizleri çok etkili olabiliyor. Sabah yataktan kalktıktan sonra ortaya çıkabilecek kronik baş ağrılarında doğrudan ilaç kullanmanın ötesinde vücudu ve kaslarını gevşetecek pilates hareketlerini yaparak çok daha sağlıklı bir yöntem tercih etmiş olabilirsin. Bu yolla gerilim tipi baş ağrılarının yarattığı iş verimini düşürme gibi durumlardan da kurtulabilirsin.