YAZ SEZONU-TURİZM SEBZE MEYVE ENFLASYONU DÜŞÜRECEK Mİ?

  • Yazar :Mustafa Özkoca
  • Eklenme Tarihi :27.06.2022 11:25

Yaklaşık 1 yıldır ekonomik kriz buhranı içerisinde kıvranan Türkiye geçen yıldan dört gözle beklediği yaz sezonunu açtı.

 

Her kış kara kış denilerek yaz sezonunu bekleyelim enflasyon düşecek diyen ekonomistler ve bakanlar inşallah bu yazın sonunda haklı çıkarlar.

Yaz sezonunun gelmesiyle Güneydoğu'daki işsiz gençlerimizin iş imkanı için turizm bölgelerine çalışmak amaçlı Akın etmesi, yurt dışından ucuz ve kaliteli olduğu için Türkiye'nin seyahat amaçlı seçilmesi turizm sektöründeki canlandırmayı körüklüyor.

Ekonominin bacasız fabrikası olarak adlandırılan turizm sektörümüz kötü kışı ve ekonomisini geçiren Türkiye'ye her yaz sezonunda teraziyi dengelemek açısından adeta taze kan pompalıyor.

Çoğu yabancı turistin Türkiye'yi tercih etmesindeki Ana neden öncelikle ucuz fiyat ekonomisi ve turistik yerlerin dört mevsimi aynı anda yaşayabilen yegane ülkelerden biri olması bakımından büyük önem arz ediyor.

Yine yaz mevsiminin gelmesiyle yaş sebze ve meyve fiyatlarında düşüş garantisi olacağını söyleyen yetkililer şu ana kadar artan girdi maliyetlerinin ve akaryakıttaki fahiş fiyat artışının tüketicideki fiyata yansıması sonucu fiyatlarda düşme görülmedi.

İlerleyen birkaç hafta içerisinde eğer yaş sebze ve meyve fiyatlarında düşüş olmaz ise zaten yüksek gözüken enflasyon daha da artacak gibi.

Antalya'dan İstanbul'a yüklenen bir yaş sebze meyve bedava verilse bile o kamyonun akaryakıt masrafı 30.000 TL üstelik Antalya'dan İstanbul'a yetişene kadar yolda ne kadar zam yiyeceği belli de değil.

Bu kararsız bir ortamda 10 TL'den aşağı sebze bulunmuyor insanlar yazı bekliyordu yaz gelince her şey ucuzlayacak insanımız refaha kavuşacak diye bekleniyordu bu beklentide suya düşecek gibi inşallah böyle olmaz.

Tamam turizm sezonundan bir nebze olsun sıcak para girişi olacak ama Türkiye içerisinde kimse tatile gidemiyor en yakın otobüs bileti 400-500 TL arası uçaklar 900 ile 1100 Tl arası insanlar kendi ülkesinde gezemez oldu çocuklarına akrabalarını ziyarete gidemez oldu akaryakıt'a gelen zamlar yüzünden.

Çok acil bu konulara önlem alınması gerekli akaryakıt gübre ve turizm sektöründeki vergiler derhal kaldırılmalı yoksa gidişatımız hiç iyi değil.

İnşallah bu yaz sezonunda bu dediklerimiz olmaz da enflasyon düşmeye başlar Türkiye'nin tek ümidi şu an bu. ESEN KALIN...