YAZ GELDİ ORMANLARIMIZ YANMAYA BAŞLADI YİNE

  • Yazar :Mustafa Özkoca
  • Eklenme Tarihi :21.04.2022 10:36
  • Güncelleme Tarihi : 21.04.2022 10:36

BU YIL UÇAK ALINDI MI?

Yaz sezonunun yaklaşmasıyla birlikte geçen yaz Türkiye'ye bir kabus yaşatan orman yangınları tekrardan başlayacak mı sorusunu gündeme getirdi.

Öyle ya önceki gün Bodrum'da sabotaj ihtimali ile çıktığı tahmin edilen orman yangınının 6 saatte söndürülmesi ile yürekler ağıza geldi adeta.

Geçen yaz hatırlanacağı gibi Türkiye'nin her yeri deyim yerindeyse cayır cayır yandı.

Hatay'da Saman dağı'nda çıkan yangın hatırlanacağı gibi bir hafta sürmüş ve Türkiye'deki bugüne kadar çıkan en büyük 5.inci orman yangını olarak orman yangın tarihine geçerken, İskenderun'da birer hafta aralıklarla iki defa çıkan yangın hem ormanı hem de şehri adeta küle çeviriyordu.

Hemen akabinde Dörtyol Erzin yaylalarında başlayan oradan Toroslar Adana Kilis dağlarına çıkan orman yangınları ciğerlerimizi yaktı.

Tam bitti derken bu sefer Silifke Mersin Manavgat Antalya Muğla Marmaris Bodrum gibi Türkiye'nin turizm sektörüne yön veren ve yaz sezonunun gözbebeği olan turistik yerler yaz sezonunu orman yangınlarıyla geçirdi.

Bu yangınlarda orman bakanlığı Türkiye'nin tepkisini çekti Türk hava kurumuna ait 5 tane yangın söndürme uçağının hangardan çıkarmayıp bekletilmesi ve yangınların başlamasından günler sonra dış ülkelerden kiralama suretiyle yetersiz sayıda gelen uçaklarla orman yangınları daha da büyümüştü.

Türk hava kurumuna ait uçaklar 4900 litre su kapasitesi ile yapılan ihalenin 5000 litre yani 100 litre eksik olması sebebiyle ihaleye girememiş olmazsa Türk hava kurumu'nun uçaklarını devre dışı bıraktı.

Geçen hafta aralıklarla Muğla ve Bodrum'da çıkan orman yangınları, arkasından yine  gece yarısı dörtyol'un ormanlık alanda çıkan 6 saatte söndürülen orman yangınları bu yılda Türkiye'de çıkacak Büyük çaplı orman yangınlarının habercisimi?

Hem küresel ısınma hem de yapılan sabotajlar bu yılda Türkiye'deki orman yangınlarına dikkat çekmeye birebir.

Peki ne tür önlemler alındı bu yıl için örneğin kaç tane uçak alındı orman Genel müdürlüğü ne tür önlemler aldı araç ve ekip sayısını çoğalttılar mı bu yıl da aynı acemiliği yaşamayalım.

Aslında tüm dünyada Amerika'da Kanada'da Avustralya'da komşumuz Yunanistan'da olduğu gibi küresel ısınmanın neticesinde dünyada büyük orman yangınları çıktı ve dünyanın oksijeni kesildi adeta.

Henüz uçak ihalesinin yapılmadığı, geçen yılki gibi olası bir büyük orman yangınlarında ne yapılacağının merak edildiği gözleniyor.

Devletin ve konuyla ilgili yetkililerin bir an önce bu konuya hassasiyetle yaklaşması ve gerekli önlemleri alması ülkemiz turizm ekonomisi ve ormanların açısından oldukça önem taşıyor.

Orman ve itfaiye ekiplerinin Sarp arazide yetersiz kaldığı süreçte özellikle helikopter ve söndürme uçaklarının büyük önem arz ettiği göz önünde bulundurulursa çok sayıda yangın söndürme uçakları ve helikopterleri alınması gerekmekte.

Yetkilileri şimdiden uyarıyoruz yangınlar başlamadan önlemleri alınız.

ORMANLARIMIZ YANMASIN

CİĞERLERİMİZ YANMASIN.

ESEN KALIN...