TÜRKİYE'DE ET-SÜT BİTTİ ÇÖZÜM TEKRAR İTHALAT

  • Yazar :Mustafa Özkoca
  • Eklenme Tarihi :16.01.2023 09:42

Türkiye'de 2 yıldır gerek sosyal medyada gerekse ulusal basında et ve süt üreticileri ile Birlik başkanları bas bas bağırıyorlardı bakın süt veren hayvanları kesiyoruz artan yem fiyatları yüzünden süt ineklerini kesime gönderiyoruz bunun önüne geçilmezse çok yakın zamanda Türkiye'de et kalmayacak, et fiyatları ve süt fiyatları çok fahiş artacak dediler ve dedikleri çıktı maalesef.

2-3 yıl öncesinde yine yaşanan et krizinde ithalat kartını açan hükümet getirdiği angus hayvanları ile çözüm olmaya çalıştı hatırlarsanız Mersin ve İskenderun limanına yanaşan 8-10 katlı gemilerde gelen anguslar demirlere sıkıştırılarak yatması yasak ayakta gelerek üçte biri telef olmuştu sahillere denizden gemilerden atılan ölü angus kokuları yayılıyordu O da çare olmadı.

Şimdi hükümet yine elinde ithalat kartı var onu açmaya çalışıyor, et fiyatları 200 TL'ye dayandı.

İthalat hiçbir zaman için çözüm değil yerli üreticiye destek vereceklerine yem fiyatlarını düşüreceklerine ithalat yapmak daha çok yerli üretimi bitirir ve dışa bağımlı hale getirir acaba bu mu istenmekte insan düşünmeden edemiyor.

Gelelim süt fiyatlarına bir yılda %300 süt fiyatlarına zam geldi 1 litre paket süt 20 TL oldu insanlar çocuklarına süt içiremez duruma geldi.

Zaten et yiyemez olan emekli ve asgari ücretli çocuklarına okula giderken süt de içiremez oldu nasıl olacak bu iş kimse bu işin içinden çıkamıyor Türkiye bir ekonomik girdabın içine girdi.

Yaklaşan Ramazan ayı münasebetiyle her yıl geleneksel yapılan Müslüman ülkeler arasında tek gıdaya zam yapılan ülke olan Türkiye'de bu yılda et ve süt ürünlerine zam yapılacağı haberlere geldi şimdiden.

Ramazan ayında etin kilosunu 250 ile 270 TL arası olacağı belirtilirken bir an önce gidişatın hiç iyi olmayacağı belirtiliyor.

Emekli ve memur daha zamlı maaşlarını alamadı asgari ücretli Şubat ayında yani bir ay sonra daha zamlı maaşını alamadan ete süte zam geldi, bu vatandaş ne yiyecek kimsenin sorduğu yok gıda demek temel ihtiyaç demek insanlar yemeden durabilir mi?

Pazarda markette insan neye eline alsa her ürün Ateş pahası olmuş.

Her kıtlıkta her zam yükselişinde ithalat kartını açan yetkililer bir an önce tarıma köylüye çiftçiye besiciye gereken gübre mazot ve desteklemelerle takviye çıkması lazım, yoksa bu gidişle kesilecek hayvan kalmayacak Türkiye'de ona göre.

Bizi kıskanan Avrupa'da rahatlıkla et tavuk ve sütünden tüketilirken kıskanılan ülkemizde insanlar et yiyemez oldu.

İNSANIMIZIN ÇARŞI PAZARDA MARKETTE İNSANCA ALIŞVERİŞ YAPABİLECEĞİ RAHATÇA BİR YAŞAM SÜRECEĞİ GÜNLER GÖRMEK DİLEĞİYLE

ESEN KALIN...