TOKİ ANTAKYA'YA 1100 YENİ KONUT YAPACAĞINA EMEK-AKSARAY 5000 KONUTLUK KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ BİTİRSİN..

  • Yazar :Mustafa Özkoca
  • Eklenme Tarihi :19.09.2022 12:23

Geçen hafta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın yaptığı açıklamada yüzyılın projesi olarak TOKİ tarafından gerçekleştirilecek olan 250.000 konutluk dev bir proje hayata geçirileceği belirtildi.

 

Fakir fukara bu işe çok sevindi 2+1 evlere 1 milyon fiyat çekildiği günümüzde taksit öderim gibi ev sahibi olurum diye hayal kuranlar ertesi gün bankalara Akın etti.

Evet hayal kurmak iyi bir şey fakat aç tavuk kendini darı ambarında zannedermiş, kazın ayağı hiç de öyle değil madalyonun Bir de öteki tarafı var tabii ki.

Daha Cumhurbaşkanımızın açıklaması yapıldıktan iki gün sonra bakan kurum çıktı açıkladı asgari ücretliler bu evi alamaz çünkü hem taksit hem kirayı ödeyemez komşusundan arkadaşından borç almalı diye acı ama gerçek bir itirafta bulundu.

Öte taraftan diyelim ki 2+1'e girmek isteyen gariban bir vatandaş 60.000 TL peşinatı buldu yatırdı sonrasında taksitleri ödemeye başladı daha Bir yıl geçmeden tıkanıp kalacak niye mi çünkü bu taksitlerin sabit kalacağı söylenmedi ertesi günü yapılan açıklamada her 6 ayda bir memurlara yapılan maaş zammı kadarı oranda TOKİ taksitlerine zam yapılacağı belirtilince hayaller suya düştü.

Öte taraftan daha 3 ay öncesinde 100 milyarlık Türkiye'deki TOKİ'nin ve diğer yüklenici firmaların ihaleleri alıp bitiremediği birçok devlet binası ve kentsel dönüşüm projeleri için para ayrılmasına rağmen bu projeler bitirilmedi bunların en büyük örneği antakya'daki Emek Aksaray 5000 konutluk kentsel dönüşüm projesi ve yeni emniyet binası bunlar bitirilemedi.

Yaklaşık 10 yıldan bu yana Emek Aksaray kentsel dönüşüm projesinin bir kısmının evleri yıkıldı insanlar yaklaşık 2 yıldır evsiz kaldı yüklenici firma geldi vinçlerini kurdu ama maalesef bir hafta sonra bütün malzemeleri toplayıp kaçtı gitti çünkü para ödemesi yapılmıyor denildi.

Bir yıl içerisinde yıkılıp yapılması sözü verilen ve insanları evinden edilen bu proje niye yarım kaldı parasızlıktan, yeni Antakya kaymakamlığı'nın yanındaki yeni emniyet binasının kaba inşaatı bitip 2 yıldır beklemede firma kaçtı gitti neden parasızlıktan çünkü firmaları ödeme yapılmadı.

Antakya'nın en büyük 2 mahallesi olan ve 5000 konuta hükmeden dev bir proje dururken ve 10 yıldır beklerken bunun üstüne 1.100 yeni konut yapmak hangi akla mantığa sığıyor anlamadık.

İnsanları evinden yerinden etmişsiniz çoğu zaten varoş olan bu mahallelerde ya emekli parasından almış ya da zor zanaat geçinen insanlar ne istediniz bu garibanlardan,

HAYAL SATMAYIN ARTIK

İNSANLARA EVLERİNİ

GERİ VERİN ARTIK

1100 KONUT YAPACAĞINIZA

5000 KONUTLUK

EMEK AKSARAY PROJESİNİ BİTİRİN 1100 KONUTA GEREK KALMAZ.

GARİBAN HALKIN AHINI ALMAYIN,

ESKİ BELEDİYE BAŞKANI

İSMAİL KİMYECİ VE

ESKİ BAKAN ÖZHASEKİ

ANTAKYA'DA MİLLETİ TOPLAYIP BU HALKIN ÖNÜNDE ŞEREF SÖZÜ VERDİLER BU PROJEYİ BİTİRMEK İÇİN

AMA ŞEREF EKMEK BULAMAZKEN,

ŞEREFSİZLER BULDU

KİMİ ZENGİNLER BURALARDAN EVLER UCUZA KAPATTILAR O YÜZDEN BU PROJE YAPILMIYOR

KİMİN AHINI ALDIYSANIZ

BU GARİBANLARIN AHI ÜZERİNİZE OLSUN.

ESEN KALIN...