TARIM KREDİ VAADİ TUTMADI

  • Yazar :Mustafa Özkoca
  • Eklenme Tarihi :18.08.2022 10:00

Geçen hafta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın 40 gıda kaleminde indirime gidileceğini pazartesiden itibaren bu uygulamanın raflara yansıyacağını açıklamasının ardından pazartesi günü tarım kredi kooperatifi marketlerine koşan vatandaşlarımız hayal kırıklığına uğradı.

 

3-4 kalemde indirim olurken vatandaşların birbirini parçalarcasına reyonları boşaltması gözden kaçmazken diğer kalemlerde söz verilen indirimlerin yapılmaması hatta fiyatlarının daha da yükseltilmesi vatandaş işçilerden çıkardı.

Tarım Kredi kooperatifi yetkilileri vatandaşlardan stok yapmamasını talep ederken, gıda fiyatlarının daha da aşağı çekileceğini açıkladılar.

Ama her ne hikmetse onlar her açıklama yaptığında ya fiyatlar yükseliyor enflasyon fırlıyor ve tüketici vatandaşlarımız onlara inanmayıp ha bire düşen ürünleri gördüğünde stok yapmaya çalışıyor evine.

Bu dengesiz arz talep meselesi de Türkiye'deki mevcut kuru gıda'nın azalmasına neden olmakta.

Eskiden kıtlık zamanlarında insanlar da para yoktu alamıyordu sıraya geçiyordu kuyruklar oluşuyordu şimdi tam tersine döndü insanlar da para var markette ürün var ama insanların alım gücü düştü elindeki parayla marketteki ürünü pahalı olduğu için alamıyor.

Bu kısır döngü içerisinde insanlar ne yapacağını bilemez duruma geldi adeta gıda sektöründe kaos rüzgarlarını estirmeye başladılar bazı güçler.

Daha önceki köşe yazılarında belirttiğim üzere üretim üretim üretim başka çaresi yok kardeşim köylümüzü çiftçimizi tarımı desteklememiz lazım tekrardan ayağa kalkabilmek için dışa bağımlı hale geldiğimiz için ülkeye şu an bu durumda.

Çiftçimize köyümüze ucuz gübre ve mazot desteği sağlayarak tarım politikalarını bir an önce değiştirmemiz lazım gidişatımız hiç iyi değil zaten dünyada yaşanan gıda sıkıntısı yüzünden bizde bu girdabın içine girmiş bulunmaktayız eğer tarım politikalarımız düzgün olsaydı şimdi dışa bağımlı hale gelmeden kendi ekip biçtiğimizi rahat bir yaşam sürmeye devam ederdik.

Türkiye'nin bu gıda krizine karşı bir an önce çözüm bulunmaz ise söylenildiği gibi gıda fiyatlarında düşüş değil Kara kışa gireceğimiz zaman fiyatlar fahiş bir şekilde yükselecek, bunu görmek için

Kahin olmaya gerek yok giden uzak gelen yakın şurada yazın bitmesine 2 ay kaldı ekimden sonra kasım'ın başlangıcı gibi fiyatları nasıl yükseldiğini göreceğiz inşallah olmaz ama inşallah da maşallahla olmuyor bu işler sen tedbirini alacaksın tevekkülü Allah'a bırakacaksın. ESEN KALIN...