SUÇLAR BÜYÜK, CEZALAR CAYDIRICI DEĞİL, ADALET NASIL SAĞLANSIN?

  • Yazar :Mustafa Özkoca
  • Eklenme Tarihi :28.06.2022 10:49

Geçen haftalarda vahşice katledilen Pınar Gültekin davasında ağır tahrik altında iyi halin indiriminden faydalanan ve diğer kadın cinayetlerindeki suçluların cezalarının ağırlaştırılmasını isteyen cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan cezaların gözden geçirilerek arttırılması yönündeki görüşünü en son 3 gün süren Marmaris yangınların bitiminde yaptığı ziyarette bu söylemini yineledi.

 

Öte yandan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın  bu konudaki görüşlerini dikkate aldıklarını belirterek cezaların kanun çerçevesinde arttırılması yönündeki çalışmaların yapılacağını dile getirdi.

Daha önceleri de köşe yazılarımda belirttiğim gibi toplumda suç ve suça teşvik gibi cezalar var insanlar suç işlemeyi alışkanlık haline getirdi adeta niye derseniz karşılığında alacakları cezaları çok hafif o yüzden.

Özellikle İstanbul sözleşmesinin kaldırılmasının ardından kadına yönelik şiddet ve cinayet haberlerinde son aylarda oldukça bir Yükseliş olduğu gözlenirken, sokak ortasında insanların eşlerini, sevgililerini, veyahut da beraber yaşadığı İmam nikahlı bayanları saçlarından sürerek insanlık dışı tekme tokat jilet bıçak sallayarak delirmişçesine vahşice darp edip öldürmeleri günlük hayatın bir parçası haline gelmeye başladı.

Geçen yıl yaşanan Türkiye'nin ve Türk insanının ciğerlerini yakan bu yıla devam eden orman yangınlarını çıkaranların hafif cezalarla kurtulmaları.

Sokak ortasında insanları çatır çatır vurarak öldüren mafya vari davranan katillerin tıraş olup takım elbise kravat takıp hakim karşısında iyi hal indirimi alması toplumu derinden yaraladı.

Toplumu yakından ilgilendiren bu genel suçlarla ilgili cezaların tekrardan incelenip usulüne uygun bir şekilde güncellenmemesi halinde toplumda adalet ve hukuk anlayışı değişmeye başlayacak insanlar kendi adaletini kendileri sağlamaya başlayacaktır ki Allah muhafaza bu hiç iyi bir şey değil.

ADALET MÜLKÜN TEMELİDİR.

Bu düsturla yönetilen ülkemiz eğer Adalet savunmaz ise temelden sarsılmaya başlayacaktır temel sarsıldı mı bina yıkılır Allah muhafaza.

Müteahhitler malzemeden çalıyor binalar yıkılıyor,

Ensar vakıflarında küçük çocuklara tecavüz ediliyor, Bir kereden bir şey olmaz deniliyor, diğer yurtlarda yoğun baskıdan dolayı gencecik çocuklar intihar ediyor kimseye ceza verilmiyor,

Kadınlar sokak ortasında hunharca öldürülüyor, parça parça kesilip çöp poşetlerine veyahut da asitle eritiliyor, katiller ya ağır tahrik ya da iyi hal indiriminden az cezalar alıyor.

Devleti dolandırıyorlar yapılan ihalelerde vurgunlar ayyuka çıkmış, haberlerde açık açık hırsız belli ama kimse bir işlem başlatmıyor.

İşe alımlarda 95-100 puan alanlar değilde torpille adam kaydırarak işe geçirenler belli insanların hakları yeniyor kimsenin bir şey yaptığı yok.

Böyle bir adaletsizlik ortamında,

CİNAYETLER, GASPLAR, HIRSIZLIKLAR, ORMAN YAKMALAR, DE DAHA BİR SÜRÜ SUÇLAR ARTAR.

Onun için bir an önce suçun işlevine göre cezanın artırılması gerekmektedir.

Yoksa geri dönülmez bir yola girilir son yıllarda artan suç işleme oranı bu sayede yükselmiştir tekrardan bu seviyeye aşağı çekmek için cezaların artırılması gerekmekte. ESEN KALIN.....