SESSİZ VE TEMİZ SOYGUN

  • Yazar :Mustafa Özkoca
  • Eklenme Tarihi :10.01.2023 09:24

ARAÇ MUAYENESİ..

MUSTAFA ÖZKOCA

Son günlerde oldukça gündemi meşgul eden ve büyük bir tepkiye neden olan araç muayene ücretlerinin fahiş bir şekilde artması oldu.

Öyle ki 2022 yılında 570 TL'ye yapılan binek araç muayene ücreti 2023 yılında yaklaşık %110'luk bir zamla 1130 TL'ye yapılmaya başlandı.

2022 yıl sonu verilerine göre Türkiye'de 25 milyon 740.000 araç bulunduğu öngörülürse bunun resmen bir soygun olduğu aşikâr.

Allah aşkına araç muayene dediğiniz şey 15-20 dakikayı geçmiyor 30 metrekarelik bir alanın bir yerinden girip bir tarafından çıkıyor hiçbir şekilde bir tamirat, bir vida sıkma, herhangi bir eksik görülen bir şey yapılmıyor bu neyin ücretidir neyin haracıdır.

İnsanlar zaten kıt kanaat geçiniyor, bir binek araca Bir senede ne oldu da 570 TL'den 1130 TL'ye %100'lük bir zam yapıldı peki emekliye çalışana memura yapılan zam % 100 mü bu ne yaman çelişki.

Adamın arabası 30 yaşında Şahin Renault aynı parayı ödüyor, zenginin arabası 1 yaşında milyonluk arabasına yine aynı parayı ödüyor bu nasıl iş arkadaş akıl mantığın almadığı bir durum.

Bu mantıksız ve gereksiz şekilde insanlardan nasıl vergi toplarım derdine düşen bir zihniyetin vatandaşın cebindekini nasıl alırım, vatandaşımı nasıl soyarım diyen bir yönetimin anlayışıdır.

Bazı vatandaşlar Ocak ayında muayene günlerinin gelmesine rağmen yeni zamdan etkilenmemek için Aralık ayında randevu alsalar bile randevular Ocak ayına verildi ve dolayısıyla yeni yılın zammından vatandaşa kitlediler, ama öyle ama böyle ben zamlı fiyattan alırım diyorlar yapacak hiçbir şey yok.

Gerek sosyal medyada gerekse ulusal basında yapılan kampanyalarda araç muayene ücretlerinin fahiş bir şekilde yükselmesini protesto etmek için şimdi bu düzene dur demezsen gelecek sene daha çok kazıklanırsın diye bu gereksiz ve haksız yere yapılan zamlara tepki koymak için çağrıda bulunuyorlar haklılar da doğal olarak.

Kardeşim araç muayene istasyonu geçen seneden bu sene yerinde kaldı içindeki hiçbir parça değişmedi herhangi bir tamirat işi de yok bu zam niye?

Olur her yıl içindeki takım edevatı değiştirirsin, içinde kullandığın malzemeler yurt dışı kaynaklı olur, dövize endeksi mi çalışıyorsunuz o zaman milletin maaşlarını da ya dövize endeksli ya da %100 zam yaptığınız gibi zamlandırın maaşları da öyle ya kendinize mi müslümansınız?

O kadar rahatlar ki seçim yılına girdik, o kadar eminler ki kazanacaklarından zamları yapmaya devam ediyorlar nasıl olsa milletin sesi çıkmıyor diye bu ne cesaret hiç de korkmuyorlar millet tepki gösterip oy vermez diye çünkü biliyorlar ki her yapılan zammı kuzu kuzu kabul ediyor herkes, görelim bakalım bu sefer öyle olacak mı yoksa millet yine zamlara boyun eğip eyvallah mı edecek?

ESEN KALIN...