ŞEHİR HASTANELERİ ÇOĞALDI, AMA RANDEVULAR GENE 20 GÜN SONRAYA

  • Yazar :Mustafa Özkoca
  • Eklenme Tarihi :04.08.2022 09:40

DOKTOR EKSİĞİ GERÇEKTEN VAR MI?

Son yıllarda Türkiye'de şehir hastanelerinin sayısı artarken bazı hastanelerdeki doktor hemşire sayısında gözle görülür bir eksiklik olmaya başlandı.

Öyle ki randevu almak için sürekli arayan vatandaşları 15-20 gün sonrasına gün veriliyor bazı branşlarda hastanelerde bir doktor olduğu belirtilirken bu sıkıntının sebebini soran vatandaşlar hastane var doktor yok diyerek isyan ediyorlar.

Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile açıklanan Yeni liste uzman hekim açığının olduğunun itirafı gibi, cumhurbaşkanlığı kararıyla kamuda istihdam edilecek uzman hekim sayısı artırıldı ocakta alınan 9.000 hekimin hemen ardından, bu sayının 19.000'e çıkarılacağı belirtildi.

Akabinde yine hemen yayınlanan Cumhurbaşkanı kararnamesi ile resmi gazetede 27.000 yeni sözleşmeli personel alımı yapılarak açık kapatılmaya çalışılıyor.

Ama sağlık personeli sayısı o kadar çok açık var ki yine de kapanmıyor tek uzman doktorla bitmiyor bu iş hemşiresi sağlıkçısı temizlikçisi şehir hastaneleri bunlarla bir bütün.

Doktorlar eylem yaptığında bırakın nereye giderlerse gitsinler diyerek doktorlara adeta rest çeken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hemen ardından gelen sağlıkçılara olan şiddet ve bir doktorumuzun şehit edilmesinden ardından sağlıkçılarda Kazan kaldırdı doktorundan hemşiresine yabancı dil kursuna gidip tercihlerini yabancı ülkelerde kullanıyorlar.

Eğer bu eğitim göçünün ardından sağlık göçünü engelleyemezsek ülke sağlık alanında çöker.

Bazı hastanelere üniversite hastanelerine misafir doktor adı altında Suriyeli Afganlı getirerek bu işi çözemezsiniz, Bizim kendi memleketimizde yetiştirdiğimiz doktorlarımız hemşirelerimiz varken niye dışarıdan Arap doktorları getirelim şiddeti engelleyelim onlara insanca bir yaşam sunalım ondan sonra onlardan hizmet bekleyelim.

Sağlıkçıların çalışma saatleri özellikle pandemi sürecinde Bir hayli arttı 2 yıl süren pandemi de neden yeterli sayıda sağlık çalınmadı ki dışarıda bir sürü boşta gezen sağlıkçı var iken özel hastanelerde asgari ücrete sürünürken neden sağlıkçı takviyesi yapılmadı Devlet kadrolarına.

Demek ki şimdi iş o kadar ciddi ki pandemi sürecinde almadıkları kadrolu uzman hekim ve hemşire kadar şimdi alım yapmaya başladılar demek ki sağlık kadrolarında çok yüklü bir şekilde açık var bu onun açık seçik göstergesidir.

İnsanca bir yaşamı hak eden sağlıkçılarımıza mesleklerinden ötürü saygı duyup değer vermemiz gerekiyor sağlık mesleği eğitim gibi kutsaldır kutsal mesleği heba etmeyelim insanları ülkemizden kaçırmayalım.

Öte taraftan hastalar bakımından da işi çok ciddi insanlar doktor sayısı azlığından muayene için randevularını 15-20 gün sonrasını alıyorlar ölür mü kalır mı kimsenin sorduğu yok çok acelen varsa özele git diyorlar ama bir insan 30 sene çalışmış devlete vergi vermiş şu an aldığı 3.000 lira maaşla nasıl özele gidecek kardeşim elinizi vicdanınıza koyup öyle karar verin hem sağlıkçıları hem de hastaları düşünün. ESEN KALIN...