SEÇİMLER 14 MAYIS'A MI ALINACAK? İMAMOĞLU ARADAN ÇEKİLİYOR MU? YOKSA YENİ ERDOĞAN O MU?

  • Yazar :Mustafa Özkoca
  • Eklenme Tarihi :16.12.2022 13:09

Önceki gün Türkiye'de AK Parti'nin seçim kurulları genel merkezde değerlendirme toplantısında buluştu.

Akıllara hemen seçimlerin Ankara kulislerinde konuşulduğu gibi 14 Mayıs'a mı alınacağı gündeme oturdu.

Seçimlerin zamanında yapılması ile birlikte mevcut cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 3.kez aday olamayacağı belirtilirken, seçimlerin muhakkak öne alınacağını iddia edenlere karşı AK partili hukukçular böyle bir şeyin olmadığını Recep Tayyip Erdoğan'ın 3. kez aday olabileceğini iddia ediyorlar.

Bu iki İddaa arasında seçime girilecekken, Haziran ayında yapılacak seçimlerde olası  2.tura kalınması halinde, hem Bayram dolayısıyla hem de hac umre ziyaretleri olacağından oy kullanacak vatandaşların sayısındaki kayıp nedeniyle seçimlerin erkene alınması olası gündem.

AK parti'de içten içe zaten başlamış olan seçim çalışmalarına hız veriliyor, esnaf ve vatandaş ziyaretleri artarken sürekli yaşanan bir ekonomik kriz olduğunu bunun çaresinin ve bu ortamdan bizi kurtaracak tek partinin AK Parti olacağı sürekli vatandaşa lanse ediliyor dolayısıyla seçim süreci erkene çekilirse çabuk biter ve Türkiye önüne bakar.

Cumhurbaşkanlığı seçiminde şu an 2 aday gözükürken Cumhur ittifakı'nın adayı tabii ki Recep Tayyip Erdoğan, diğer millet ittifakının yani 6'lı masanın adayı henüz belirli değilken 3. adayın çıkacağı tahmin edilmiyor çıksa bile ikinci tura kalırsa kesin bu iki adadan birine yatacak olması iki aday arasında seçimin geçeceği için şu ana kadar millet ittifakının adayının açıklanması bekleniyor ki seçim yarışı kızışsın.

Millet ittifakı da seçim tarihinin öne alınmasını bekliyor tarih öne çekilir çekilmez adayını açıklayacak, aslında aday belli hedef saptırmaya çalışıyorlar ki çıkacak aday yıpratılmasın millet ittifakını şu anki seçim stratejisi bundan ibaret.

Cumhur ittifakı da sürekli millet ittifakına adayını açıkla diyerek baskı yapıyor kamuoyunda iki tarafta birbirini kolluyor şu an.

Seçime gidilen bir ortamda beklenen bir gelişme oldu İmamoğlu'na mahkeme tarafından siyasi yasak ve ceza geleceğini söyleyen Ümit Özdağ, yeni Tayyip Erdoğan'ın İmamoğlu olacağını bunun bir tezgah olduğunu açık açık ceza kararı açıklamadan önce belirtti.

Akabinde dediği çıktı yalnız milletin anlamadığı şu mahkemenin kararının açıklanacağı gün, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun yurt dışına çıkması ayrı bir muamma tekrar hemen dönüp imamoğlu'nun önünü kesmesi ayrı bir muamma anlaşılan 6'lı masada kim kimi yerse.

Millet ittifakının en önemli 4 adayından biri olan imamoğlu'nun YSK kurulu üyelerine hakaretten dolayı verilen hapis cezasının ve siyasi yasağın olumlu mu olumsuz mu etki vereceği tartışılırken, kimi çevrelerce 20 yıl önce Tayyip Erdoğan'ın geçtiği tezgahtan mı geçiyor diye aynı senaryo mu uygulanıyor diye seçmenlerin gözünden kaçmıyor değil.

Seçmenler yine bir devrin kapanıp bir devrin açılacağını yeni Erdoğan'ın İmamoğlu olacağı yönünde fikir beyan ederken, Kılıçdaroğlu'nun bu konuda nasıl bir tavır alacağı merak ediliyor çünkü o iki belediye başkanının da işine bakacağını masadan bir adayın çıkacağını söylüyordu.

Şimdi işler tamamen değişti kartları yeniden açılacak masada herkes elindeki kozu alacağı bakanlığa göre oynayacak görelim bakalım neler olacak.

Öte taraftan İmamoğlu'na verilen cezanın, onu mağduru oynatacağı ve daha çok seçmenlerin gözünde oy alacağı için Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından bu karara tepki gösterilirken, MHP lideri Devlet Bahçeli'nin karar veren hakimin ona yakın olması ve bu kadar da etkili olmasının gizli bir elin bu işe el attığını açık açık göstergesi iki tarafta da hem adaya destek hem de köstek olayı var yani aba altından sopa gösteriliyor hem Cumhur ittifakı adayına,hem millet ittifakı adayına.

Daha önceki köşe yazılarında söylemiştim reis kazanamayacağı seçime girmez seçimin oluşması için önce ortamın oluşması lazım o ortam yavaş yavaş oluşturuldu dikkat ederseniz.

EYT bitmek üzere, mazot ve benzine hiç olmamış gibi durduk yere indirim geldi seçime kadar da akaryakıta 2 veya 3 defa indirim daha gelecek, Ocak ayının ilk haftası emekli memur asgari ücretliye yapılacak iyi bir zam, milliyetçi oyları bir arada tutabilmek için sınırdan içeri geçen askerimiz bekletiliyor hemen Suriye operasyonu, akabinde seçimin erkene çekilmesi yani baskın bir seçim ile bu iş oldu bittiye getirilecek göreceksiniz bakın.

Vatandaş da seçimi bırakmış geçim derdine düşmüş onun için kimin kazanıp kazanmayacağının hiç önemi yok çünkü şu an cep delik cepken delik çarşı pazar el yakıyor insanlar neyi alıp yiyeceğini şaşırdı çünkü alım gücü çok düştü Bir an önce seçim olsun da bitsin ne olursa olsun diye veryansın ediyor artık.

Etten süte, peynirden ekmeğe, iğneden ipliğe her şeye hemen hemen her gün zam geliyor emekliler evinden dışarı çıkamaz oldu doğalgazını açamaz oldu arabasına mazot alamaz oldu eczaneden ilacını alamaz oldu böyle bir ortamda seçime gidiliyor.

VATANDAŞINI DÜŞÜNEN, REFAH DÜZEYİ YÜKSEK, İNSANLARI MUTLU OLACAĞI HUZURLU BİR ORTAM YARATACAK YÖNETİCİLERİN SEÇİLMESİ DİLEĞİYLE HAYIRLI BİR SEÇİM OLMASINI TEMENNİ EDİYORUZ.

ESEN KALIN...