REİS KAYBEDECEĞİ SEÇİME GİRER Mİ?

  • Yazar :Mustafa Özkoca
  • Eklenme Tarihi :20.04.2022 09:34

MASADA 6 İTTİFAK, 8 SEÇENEK VAR

Cumhurbaşkanlığı seçimleri yaklaşırken yılan hikayesine dönen Millet ittifakı'nın cumhurbaşkanı adayı sır gibi saklanıyor.

Cumhur ittifakı'nın iki ortağı Recep Tayyip Erdoğan ve Devlet Bahçeli sürekli Millet ittifakına  adayını çıkar da görelim derken Millet ittifakı'nın ortakları da Cumhur ittifakına önümüze erken seçimi getirin siz kendi adayınızı söyleyin biz de anında açıklayalım diye restine karşılık rest yapıyorlar.

Daha düne kadar millet ittifakında bir ittifaktan bahsedilirken, Cumhur ittifakı'nın seçim barajı ile ilgili aldığı kararlar neticesinde 3.ncü bir ittifaktan bahsedilmeye başlandı.

3.üncü ittifakın ortakları Babacan, Davutoğlu ve Temel karamollaoğlu olacak gibi gözüküyor.

Cumhur ittifakı'nın seçim barajı'ndaki yaptığı yeni değişiklikler nedeniyle karşı hamleye geçen millet ittifakı, hem seçmenini bir çatı altında tutabilmek hem de mecliste girebilmek için CHP'nin yanında yer alamayacağı gibi kendi düşüncesinden olan 3 parti ile üçüncü bir ittifakı kurarak sonuçta 6 parti yine bir tek adaya oy verecek.

Aslında Millet ittifakı'nın adayı belli Ankara Belediye Başkanı Mansur Yavaş şu an yıpratılmasın diye sır gibi saklanıyor, çünkü dikkat ederseniz Mansur Yavaş seçildiği günden bu yana kadar hiçbir polemiğin içine girmemiştir çekilmek istenen tuzaklara da düşmemiştir üstelik AK Parti'nin araştırma şirketleri bile Tayyip Erdoğan'a sadece Mansur Yavaş'ın Galip gelebileceği diğer adayların reis karşısında hiçbir şansı olmadığını yaptıkları anketlerde görmüşlerdir.

Öyle ya seçimlerden sonra Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu isimleri ön plana çıkıyordu fakat Ekrem imamoğlu'nun gerek yabancı ülkelerin dış bürokratları ile görüşmesi ve kendi yetkisini dışında görüşmeler yapması siyasetin içine çok giderek hükümetle sürekli ters düşmesi seçmenlerin gözünde ters etki yaparak bu yarışta Mansur Yavaş'ı ön plana çıkarmıştır, üstelik Millet ittifakı'nın oy veren seçmenlerin tamamının ortak düşüncesi Mansur Yavaş'ın gerek siyasetteki tecrübesi gerek yaşı itibarıyla oturaklı bir siyasetçi olması onu ön plana çıkarırken, seçilmesi halinde bir sonraki seçime imamoğlu'nun aday gösterilmesinin siyaseten daha uygun olacağı kanaatindeler.

Vatandaşın kafası karışık gibi gözüksede aday belli eğer büyük bir sürpriz olmaz ise ve Mansur Yavaş aday gösterilirse seçimin ibresi Millet ittifakından yana gözüküyor.

Her defasında Kemal Kılıçdaroğlu ve Meral Akşener'in dediği gibi adaylardan biri masadaki altılı ittifaktan biri olacak belediye başkanlarımız olmayacak demeleri hedef şaşırtmacadır.

Yok tam tersi olup da dedikleri gibi olursa ne Kılıçdaroğlu ne Meral Akşener ikisininde Tayyip Erdoğan karşısında şansı yok.

Millet ittifakı'nın altılı yuvarlak masasında 8 seçenekli plan duruyor Cumhur ittifakı'nın her hamlesine karşı kendi hamlesini öne sürüyor.

Şu ana kadar yapılan tüm anketlerde istisnasız ve sürekli Millet ittifakında tek güvenilen isim olan Mansur Yavaş ismi ön plana çıkıyor.

Ama şunu da unutmamak lazım Türkiye Cumhuriyeti'nin 20 yılına damga vurmuş Bir AK Parti var, bir Tayyip Erdoğan gerçeği var her ne olursa olsun Tayyip Erdoğan kaybedeceği bir seçime girmez, kulislerden gelen haberlere göre sonbaharda bir baskın seçim düzenlenip ona göre seçim koşulları oluşturulacak.

15 milyon aileye 3'er bin lira nakdi yardım, 3600 ek göstergenin tüm memurlara verilmesi, EYT nin çıkarılması, emeklilere iyi bir zam yapılacak baskın seçimden önce bunların verilmesi ve seçime öyle gidilmesi düşünülüyor.

En önemlisi yaklaşık 6-7 aydır ekonomik buhran geçiren Türkiye'yi yazın gelmesiyle gerek sebze-meyve fiyatının düşmesi gerekse enerji sarfiyatının azalmasıyla faturaların düşmesi ve bu söylediklerimiz vaat edilen şeylerin yapılması ile birlikte uygun bir seçim ortamı yaratılıp bir baskın seçime gidileceği söyleniyor.

Bunun ardında da Millet ittifakında oluşabilecek bir çatlak beklentisi de yok değil Cumhur ittifakı tarafında.

AK parti'den küsüp gidenleri tekrardan yuvaya döndürme çabası bir yandan yapılırken, bir yandan da söz verilen vaatler yerine getirilerek işçi emekli ve Eyt'lileri kendi tarafına çekmeye düşünüyorlar.

Eğer yıllardan beri bekleyen ve kanayan yara olan bu sözler yerine getirilir bir baskın seçim olması durumunda ve Millet ittifakında Mansur Yavaş'ın dışında bir aday gösterilmesi halinde Reis Bir daha seçilecek gibi duruyor.

Her ne olursa olsun yapılacak seçimlerin ülkemize hayırlı olmasını şimdiden temenni ediyorum. ESEN KALIN...