NEREDE O ESKİ RAMAZANLAR

  • Yazar :Mustafa Özkoca
  • Eklenme Tarihi :13.04.2022 10:09
  • Güncelleme Tarihi : 13.04.2022 10:11

RAMAZAN EN ÇOK SURİYELİLERE YARADI..

Evet her Ramazan ayının ilk günlerinde bu sözü kim söyleyecek diye bekleyip dururduk, illaki biri çıkıp ah ah nerede o eski Ramazanlar diye iç çekilirdi.

Aslında gerçekten de gitgide her yıl geçtikçe Ramazan aylarının eski neşesi eski huzuru kalmamış gibi gözüküyor.

Geçmiş ramazanlarda fakir fukara gözetilip herkes kendi etrafındaki eş dost akraba ve komşulara bütçesi nazarında nakdi ve gıda yardımı yapmaya gayret gösterirdi.

Bazı STK lar belediyeler ve değişik sektörlerde faaliyet gösteren yardımsever iş adamları bu Ramazan yardımlarını her yıl eksiksiz bir şekilde yerine getirmek için adeta hayır etme yarışına girerlerdi.

Şimdilerde ise STK lar ve de birkaç tane işadamının dışında kimse yardım yapamaz duruma geldi.

Gerek geçmiş zaman içerisinde toplanan yardımların başka yerlerde kullanılarak vatandaşların milli ve manevi duygularını kötüye kullananlardan kaynaklı gerekse son 2 yıldır yaşanan pandemi süreci ve özellikle son 6 aydır Türkiye'deki yaşanan ekonomik bunalım insanları yardım edemez duruma getirdi.

Özellikle ilimiz HATAY için de aynı şeyi söylemek mümkün çünkü her yıl kamyonların pikapların üzerinde ev ev dolaşıp yardımlar dağıtılırken şimdi yardım kolilerini ve konvoylarını göremez olduk.

Şimdi yine her köşemde paylaştığım  gibi beni ırkçılıkla suçlayacaklar olacaktır ama varsın olsun ben söylediklerimden asla taviz vermeden halkın sesi olmaya ve gerçekleri tüm çıplaklığıyla söylemeye devam edeceğim.

Ülkemizde bu kadar yardıma muhtaç insan varken ki sakın yardıma muhtaç insan varmı diye sormayın çünkü 2022 yılı son verilerine göre Türkiye'de yaşayan ve sosyal yardımlaşmadan yardım talep eden insan sayısı 15 milyona yakın iken, 123 ülkede yardım dağıtmak milyon dolarlara lüks camiler yapmak bizden daha geri kalmış ülkelere yardım etmek caiz midir sizce.

Tabii ki Müslüman Müslümana yardım edecek bunda bir yanlış veya eksik yok ama Müslüman durumu iyiyse zengin ise, fakir Müslümana yardım edecek, senin ülkende çöp karıştıran yiyecek ekmek bulamayan pazar artıklarıyla geceleri dökülen meyve sebzeyi toplayan insanlar var iken dışarıya yardım etmek ne kadar doğru.

İkinci bir husus ülkemizde o kadar yardıma muhtaç insan var iken 8 milyona yakın suriyeliyi artık misafirlikleri dolan mültecilik leri biten adete ev sahibi olan sözde Savaş bitti mi gidecek denilen ve bir türlü gitmeyen Suriyelilere yapılan Ramazan yardımı Türkiye'deki Türk vatandaşlarına neden yapılmıyor?

AKP li belediyelerin Suriye'ye yardımlar göndermesine tepki gösteren CHP Yunus Emre ilçe Başkanı avukat Yalçın Arcak, Manisa'da AKP li Yunus Emre,Şehzadeler, Gördes belediyeleri ile Sadakataşı derneği'nin Suriye'ye yardım göndermesi hususunda önce kendi ülkelerindeki ve memleketindeki geçim sıkıntısı çeken insanına yardım yapacaksın, sonra kalan yardım olursa mültecilere ve sözde misafirlere yaparsınız biz kendi öz vatanımızda artık yabancı duruma düşmeye başladık diyerek tepki gösterdi.

Bu söz doğru mu, doğru ya doğru arkadaş biz dışarıdan her şeyi ithal eder duruma geldik 1 kilo bulgur 12  TL, bir ekmek 3 TL oldu, ülke olarak durumumuzun iyi olmadığı ortada kendi memleketimizde durumumuz iyi olur tabii ki yardım yapalım yapmayalım demiyoruz ama maalesef biz el iyisi olduk.

Kendi ülkemizde bile önce Suriyelilere yardım yapılması Türk vatandaşlarının ikinci plana itilmesi Türk insanını derinden yaralamıştır, bazı belediyelerin Suriyeliler hakkındaki çıkışı ve yardım yapılmasını kesilmesini istemeleri hainlik gibi gösterilse de bu konuda yapılacak bir oylamada halkın %90 suriyelilerden önce kendi ülkemizdeki Türk vatandaşının gözetilmesini isteyecektir.

Zaten Zor bir süreçten geçen Türkiye önce kendi halkına maddi manevi yardımda bulunması lazım insanlar şu zor Ramazan günlerinde markete pazara gidemiyor fiyatlar el yakıyor insanlar faturalarını ödeyemiyor siz tutmuşsunuz Suriyelilere Türkiye'de yardım yapmak yetmezmiş gibi bir de Suriye'ye yardım gönderiyorsunuz ve hey mübarekler,

ÖNCE BİZİM İNSANIMIZ

ÖNCE TÜRK MİLLETİ

Siz böyle yaparsanız kendi yurdunda Türk vatandaşını garip bırakırsanız bu milletin hali nice olur hiç düşündünüz mü?

İnsanlar geçim derdine düştüğü için en yakınındakine bile bir ramazan kolisi hazırlamaya kalksa düzgün bir kolinin maliyeti 300 lira bu ekonomik darlıkta tek maaş alan bir asgari ücretli bir memur veya bir emekli nasıl bir yakınındakine yardımda bulunabilecek.

İNSANLARIN HAYIR YAPMALARINI BİLE KESTİNİZ.

İNSANLAR BİRBİRİNE YARDIM EDEMEZ OLDU.

HERKES KENDİ GEÇİM DERDİNE DÜŞTÜ.

EN YAKININDAKİNE BİLE DÜŞKÜN OLDUĞUNU BİLDİĞİ HALDE YARDIM EDEMEZ DURUMA GELDİ.

HAYIRLI RAMAZANLAR.

ESEN KALIN...