MÜCAHİTLER MÜTEAHHİT OLDU, HER ŞEY MÜSAİT OLDU!

  • Yazar :Mustafa Özkoca
  • Eklenme Tarihi :04.07.2022 11:27

Türkiye'de çarpık yapılaşmanın en önemli unsurlarından biri de iki Demir bükmüş iki kalıp çakmış devşirme müteahhitlerin ülkemizi getirdiği durumu gözler önüne seriyor.

 

Daha önceleri İstanbul Büyükşehir Belediye başkanlığı görevini başarıyla yapmış Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, birçok toplantılarda özellikle kentsel dönüşüm ve çevre düzenlemesi iklim değişikliği gibi sosyal içeriği olan sempozyum ve toplantılarda İstanbul'a dikey mimari izni vererek büyük bir hata yaptıklarını bundan sonrasında yatay mimariye önem verilmesi gerektiğini ve bu konuda sorumlu olduklarını  bir öz eleştiri ile sürekli gündeme getirmiştir.

20-25 yıl öncesinde Mücahitler diye adlandırılan İslamcı ve İslam dinini sürekli kendine ilke edinen bir grup paranın verdiği aşırı güç ve zevk ile müteahhitliğe soyundukları gün Türkiye'nin mimari anlamda kara tarihi başlamış oldu.

Yandaş müteahhitlerin işten anlayıp anlamaması çok da önemli olmamakla beraber özellikle beşli çete diye adlandırılan müteahhitlerin içinden bazılarının yaptığı Antalya duble yolunun çökmesi, Çorlu tren faciasının rayların altının iyi döşenmemesi boşluk kalması sonucu insanların yaşamını yitirmesi, ecdadımız Osmanlı'dan kalma bazı tadilat gerektiren köprü tarihi eser ve yapıların usulüne uygun yapılmayıp çökmesi veya aslına uygun kalınmayıp tarihi dokusunun bozulması sonucu ve bunun gibi bir sürü örneklendireceğimiz mimari anlamda bir kokuşmuşluk içerisine girdik.

Öyle ki ülkedeki çok eski ve ünlü müteahhit firmaları bile bu kokuşmuşluk, iş bilmezlik, acemilik karşısında çoğu firma ya iş bıraktı ya da iflasını açıkladı, çünkü bu iş bilmez firmalar maliyeti çok altında önce fiyat verip daha sonra iş bitiminde yandaş oldukları için fiyatın 3-4 katı ek faturalarla tahsilat yaparak zengin oldular kısa sürede.

Çok eski ve gerçek iş bilen müteahhit firmalar ise ihalelerde kurtaracak fiyat verdiklerinde ihaleleri alamadılar ve batırıp iflas ettiler.

Burada acemi firmalar hem işi 3-4 katına yapıp çok kısa bir sürede zengin oldular hem de büyük bir kamu zararı oluşturuldu şimdi oluşturulan bu kamu zararını vatandaştan tahsil etmek için sürekli zam ve vergi toplanıyor.

20 yıl öncesinde günlük yevmiye ile çalışan o gün çalışmazsa evine ekmek götüremeyecek olan,

MÜCAHİT KARDEŞLERİMİZ

MÜTEAHHİT OLDULAR.

Çok kısa sürelerde alınan Ballı ihalelerle hatırı sayılır bir servete sahip oldular hem kendileri zengin oldular hem de kendilerini ihale edenleri zengin ettiler.

Anlayacağınız,

DEVLETİN MALI DENİZ, YEMEYEN DOMUZ.

YAĞMA HASAN'IN BÖREĞİNİ

MÜCAHİT KARDEŞLERİMİZ BİR GÜZELCE NİYET EDEREK

YEDİLER.

YİYİN BEYLER YİYİN AKSIRINCAYA TIKSIRINCAYA KADAR YİYİN.

Müteahhitlik mühendislikle alakaları olmayan kitabını bile okumayan ama ya İmam Hatip Lisesinden arkadaşı olanlar, ya gençlik döneminde beraber yol yürüdükleri için vefa alacakları olanlar, çok kısa sürede Türkiye'nin sayılı zenginler arasına girdiler.

YATAY MİMARİ YERİNE

DİKEY MİMARİYİ SEÇENLER

KISA YOLDAN ZENGİN OLDULAR HER NE HİKMETSE?

Din işleriyle uğraşanlar kendini Allah yoluna adayanlar seçimlerden sonra kaptıkları koltuklarla makamlarla aldıkları ihalelerle Allah'ın yolundan çıkıp Allah'ın dediklerinden vazgeçip kısa sürede nasıl zengin olduklarını hesabını nasıl verecekler acaba?

Dikey mimariden kastımız 5-6 kat ruhsat izni verilecek yerlere 13 -14 kat izni verenlerin hem dini hem imanı sorgulanır.

Zaten ülkemiz deprem ülkesi bunu bile bile fay hattı üzerinde bulunan Türkiye'de nasıl rezidanslar gökdelenler dikilir hesabı nasıl verilir?

Önce yönetimi ele geçirip gerek Büyük Millet meclisinde gerekse belediye meclislerinde yapılan kanun değişiklikleri ile yönetmeliklerle torba yasalarla yapılan bu dikey mimarinin acısını ileride çekmeyiz inşallah.

Bir yandan çok eski mahalleleri yıkarak kentsel dönüşümde çığır açılması ne kadar alkışlanmayı hak etse de öte taraftan bazı kentsel dönüşüm yaşanan mahallelerde hem evlerinden edilen insanlara hakları verilmezken yerlerine yapılan milyon dolarlık rezidanslar zenginlere peşkeş çekildi.

Şimdi de öyle bir hale geldik ki birçok yarım kalan ve içerisinde Emek -Aksaray kentsel dönüşüm projesi ve kaba inşaatı bitmiş halde 2 yıldır bekleyen Expo yolundaki yeni Hatay il Emniyet binası içinde olmak kaydı ile parasızlık yüzünden yarım kalmış ve bitirilememiş birçok devlet binası ve kentsel dönüşümlerin bitirilmesi için Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan geçen ay açıkladığı 20 milyarlık ek paket henüz açılıp işe başlanılmadı.

İŞ BİLENİN,

KILIÇ KUŞANANINDIR.

İŞİ EHLİNE VERİNİZ.

Yoksa halimiz perişan olur böyle yüksek maliyetli birilerini zengin etmek amaçlı inşaatların yapımına devam edilmesi halinde hem inşaat fiyatları artacak, müteahhitler evlerini satamazken kimse de ev alamayacak duruma geldi.

Bizi kıskandığı söylenen 130 milyar euro bütçe fazlalığı veren Almanya'da 30.000 müteahhit var iken bizde bu sayı irili ufaklı olmakla beraber 2,5 milyon civarında oh ne güzel ülke önüne gelen müteahhitlik yapıyor Türkiye büyük bir köye dönüştü.

Yetkililerin bu konuya bir an önce çözüm bulması gerekli kanunların tekrardan çıkarılması bu iş için yetkili kişilerin konusunda uzman olan kişilerin müteahhitlik yapması müteahhitlik belgesi olmayan okulunu okumayan kimsenin bu işi yapması kanunlarla engellenmelidir.

ESEN KALIN...