MİLLET 11 KEZ TOPLANAN 6'LI MASADAN UMUTSUZ

  • Yazar :Mustafa Özkoca
  • Eklenme Tarihi :31.01.2023 09:30

Henüz kesinleşmemiş olmasına rağmen seçim takviminin 14 Mayıs olarak açıklanmasının ardından Cumhur ittifakının adayı olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sahalarda seçim turlarına çıkmaya başlamışken altılı masa daha adayını belirleyemedi.

6 partinin birleşmesi ile adına 6'lı masa denilen millet ittifakının ortakları her nedense 11 kez toplanmasına rağmen halen adayını açıklayamadı çünkü aday konusunda anlaşmazlık var.

Önceleri Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem imamoğlu'nun adı geçerken CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ikisi de görevinin başında onlar Belediye Başkanlığı görevini yapacaklar diyerek önlerini kesti.

Ardından iyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener her yerde kendisinin başbakan olacağını üzerine basa basa söylüyor yani kendisi cumhurbaşkanı adayı değil orası Garanti.

Öte taraftan küçük Ortaklar Ahmet Davutoğlu Ali Babacan bizim oylarımız az ama kazanacaksak bizim oylarımız da önemli diyerek masada söz sahibi olmak istiyorlar, Meral Akşener buna karşı çıkıyor iyi Parti ve CHP'nin ikişer oyu olması gerektiğini bu partilerin oylarının diğerlerine göre daha çok olduğunu üzerine basa basa belirtiyor.

Saadet Partisi genel başkanı Temel Karamollaoğlu ise sadece kareyi tamamlamak için gelmiş sanki.

CHP'liler Kemal Kılıçdaroğlu'nun adaylığını istemiyorlar Ekrem İmamoğlu'nun adı ön plana çıkıyor, buna karşılık İyi partililer de Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ı istiyor, iki taraf bu yüzden özellikle anlaşamıyor o yüzdendir ki 11 kez toplanmasına rağmen adaylarını açıklayamadılar anlaşmazlık bu yüzden var.

Son gelen Ankara kulislerindeki bomba haber ise, Meral Akşener kıvrak bir zekayla ben zaten aday değilim partililerimin istediği aday da olmayacaksa Kılıçdaroğlu da olmasın diyerek masa dışından ama Parti içinden birini CHP İstanbul milletvekili İlhan Kesiciyi aday gösterme çabası içerisinde olduğu belirtiliyor.

Eğer bu haber doğru ise 2. bir Ekmeleddin İhsanoğlu vakası yaşanır ve Tayyip Erdoğan ezici üstünlükle kazanır.

Gazeteci Gültekin'in dediği gibi eğer 6'lı masa yani millet ittifakı seçimi kazanmak istiyorsa tek çaresi Ekrem İmamoğlu Mansur Yavaş Kemal Kılıçdaroğlu Meral Akşener ve Selahattin Demirtaş'ın ortak 10 maddelik bir bildirgesi ile birlikte tüm kamuoyu yoklamalarında birinci olan Mansur Yavaş'ı ortak aday gösterdiklerini açıklarlarsa seçim farklı kazanılır o zaman ha bu arada Kürtler hdp'liler mansura oy vermez taktiği de boşa düşmüş olur çünkü Selahattin Demirtaş'ta yapabilir diye imza atacak ve destekleyecek o zaman iş çözülür, CHP'nin elindeki en büyük koz Mansur aday olursa Kürt vatandaşlar vermeyecek tezi suya düşmüş olur.

Hal böyleyken ekonomi kötü durumda olması Suriye krizini çözülememesi enflasyonla mücadelenin başarısız olması bile Cumhur ittifakı adayı Recep Tayyip Erdoğan'ın önünü kesemedi çünkü karşısındaki altılı masa basiretsizce davranarak halen daha adayını açıklayamadı bu da Erdoğan'ın elini güçlendiriyor.

ESEN KALIN...