MEMUR VE EMEKLİ KÜSTÜ ... SEÇİMDE OY YOK.

  • Yazar :Mustafa Özkoca
  • Eklenme Tarihi :05.01.2023 11:58

Türkiye'de milyonlarca memur ve emekliler aralık ayı enflasyonun açıklanması ile birlikte Ocak ayı yapılacak maaş zamlarını dört gözle bekliyordu.

%16.4 olarak açıklanan zaman üzerine %8.6 enflasyon farkı vererek %25 zam yapılması Türkiye'deki tüm memur ve emeklileri hayal kırıklığına uğrattı.

Asgari ücrete yapılan %55'lik zam ve ekonomi gerçekler karşılaştırıldığında, memur ve emeklinin beklentisinin çok gerisinde kalan bu zam tüm sinirleri altüst etti tüm sendikalar, hükümete yakın memursen hariç ve STK'lar bu zammın gerçek enflasyonun bile karşısında komik bir rakam olduğunu asgari ücretliye %55 memur ve emekliye %25 zam verilmesinin büyük bir tezat olduğunu belirttiler.

Çoğu memur ve emekli isyan bayrağını çekerek zam konusunda niye ayrım yapılıyor, aynı marketten aynı pazardan aynı faturadan emekli memur ve asgari ücretli etkilenmiyor mu asgari ücretliye ayrı enflasyon, memur ve emekliye ayrı enflasyon mu uygulanıyor bu ülkede diye sitemlerini dile getirdiler.

Öyle ki enflasyonun Türkiye'de %180'lere dayandığı bugünlerde TÜİK verileri, hiç de doğruları yansıtmamaktadır madem TÜİK verileri doğru, niye o zaman asgari ücretliye %55 zam yapıldı.

ŞEKERE % 555

EKMEĞE %276

PEYNİRE %208

ET VE SÜTE % 215

AYÇİÇEK YAĞINA % 210

ZEYTİNYAĞINA % 350

ELEKTRİĞE %260

ULAŞIMA %242

DOĞALGAZA %300

ZAMLAR YAPILAN BİR ÜLKEDE,

Nasıl olur da %25'i emekli ve memura reva görürsünüz, emekli ve memurun beklentisi hiç olmazsa %40 idi, o beklenen zam bile verilmedi maalesef.

Geçen yıllarda Ocak ayında %3-4, temmuz zammında da %5,5 gibi zam aldıklarını  o zamanlar bile bu kadar isyan etmediklerini çünkü alım gücünün olduğunu iyi kötü maaşların yettiğini belirten memur ve emekliler şu anki ekonomik krizde % 180'lerde gezen enflasyona karşılık, üstelik asgari ücrete %55 zam yapılarak memur ve emekliyi ezmenin seçimde hükümeti büyük oy kaybı olarak geleceğini belirttiler.

Eski yıllarda bir emeklinin emekli olduğu zaman iyi kötü 2+1 ev alıp bir de arabasını değiştiriyordu, şimdi bırakın ev araba almayı 10 yaşında bir araba alır ancak emekli parası, 30 yıl çalışan bir memur çalıştığı 30 yılın sonunda 7.000 lira emekli maaşı 350 binde toplu para alacak 2023 yılı verileri için bugün en ucuz fiat egea marka araba 600 binden başlıyor, 2+1 ev 1 milyondan başlıyor, nasıl olacak bu iş siz hangi enflasyondan bahsediyorsunuz Türkiye'de bırakın süperi hiper enflasyon yaşanıyor şu an %25 nedir kardeşim.

Şu an emekli olacaklar toplu ikramiyeyi istemiyor, hükümetten istekleri eskisi gibi bize bir ev parası alacak ikramiye veyahut TOKİ'lerde bitmiş 2+1 daire verilsin para istemiyoruz diyorlar O seviyeye geldiler anlayacağınız.

Yetkili sendika Memur-Sen'in % 25'i alkışlaması, olayı orada bitirmişti daha konuşulacak bir şey kalmamıştı memuru ve emekliyi savunacak bir sendika, asgari ücrete %55 verilen bir Türkiye'de nasıl olur % 25'i kabul eder, ancak yandaş olursa eder.

Herkes seçim üzeri %55 açıklanan asgari ücretin ardından en aşağı %40 zam beklerken %25 verilince isyan bayrağını çekti, emekliler hiç olmazsa emekli maaşlarının asgari ücret kadar olmasını istediler O da yapılmadı.

ANLAYACAĞINIZ EK DÜZENLEME ZAMMI YAPILMAZ İSE MEMUR VE EMEKLİ SEÇİMDE CUMHUR İTTİFAKINA KIRMIZI KART GÖSTERECEK.

ESEN KALIN...