KUTSAL MEKANLARA GİRİŞ KONTROL ALTINA ALINMALI..

  • Yazar :Mustafa Özkoca
  • Eklenme Tarihi :01.11.2022 09:10

Türkiye'nin birçok yerinde olduğu gibi ilimizde de özellikle kutsal mekanları ziyarete gelen yerli ve yabancı turistlere bu mekanlara girişte usule uygun davranılması yönünde kontrol amaçlı çalışanlar veya görevlilerin yerinde müdahale etmesi gerekiyor.

 

Başta diyanet işleri başkanlığı ve müftülükler cami medrese ibadethane yatırlar gibi kutsal mekanların ziyaretçiler tarafından gezildiği sırada usule uygun şekilde davranılmadığı genellikle gözleniyor.

Kimi ziyaretçilerin cami ve ziyaretgahları gezerken açık giyinmeleri ayakkabı ve terliklerini çıkarmamaları veyahutta bazı yerlere de kadın ve erkeğin girişlerinin ayrı olduğu yerler hariç tek giriş tek çıkış olan yerlerde kadın ve erkeklerin aynı anda girmesinin usule Uygun olmadığı belirtilerek uygun bir şekilde uyarılması gerekiyor.

Yabancı turistlerin yurt dışından geldikleri için özellikle cami ve dergahları ziyaretlerinde uyarılması gerektiği çünkü camiler Allah'ın evidir Allah'ın evine öyle girilmez.

Kiliseler havralar gibi yerlere halı ve kilim olmadığı için ayakkabıyla girildiği takdirde sorun yaşanmıyor ama Müslümanların ibadethanelerine bu şekilde girilmesi sakıncalı, aslına bakacak olursanız bazı yabancı turistler bu işi öğrenmiş çoğu süs amaçlı da olsa başlarına bir örtü örtüp Müslümanların kutsal sayılan mekanlarına bu şekilde girerken Bizim kendi insanımız yerli turistimiz yabancı turist kadar bile olamıyor bazen onlar göbeği açık başı açık bir şekilde ibadethaneleri geziyorlar bunların kanun çerçevesinde uyarılması gerekmekte.

Dediğimiz gibi başta Diyanet işleri başkanlığı illerdeki müftülüklere ivedi bir şekilde yazı göndererek ibadethanelerin girişlerindeki bu tür uyarıcı levhaların sayısının arttırılması Türkçe Arapça ve yabancı dillerde yazılması lazım.

İlimizde bulunan Habibi Necar camisinde özellikle Cuma namazlarında cemaat namazda iken gelen turistlerin kafileler şeklinde namaz kılanları rahatsız etmesi cemaatte büyük tepkiye neden oluyor cami idarecileri bu konuda gelenleri usulüne uygun bir şekilde uyarması çok önemli.

Dinimiz kolaylaştırma dini tabii ki insanlar böyle tarihi ve kutsal mekanları gezmek dolaşmak istiyor bunların saatleri olması lazım içeriye girme ve davranış şekillerinin oluştuğu tabelaların sayısının arttırması lazım, birileri gezecek görecek diye oralarda ibadet edenlerin ibadet hakkına tecavüz etmemek lazım, üstelik bu tip yerler insanların kendini Allah'a daha yakın hissettiği ve Allah'la arasında günde beş vakit temasa geçtiği yalvardığı yakardığı el açıp dua ettiği, yani kısacası dünya işlerinden kendini soyutlayıp manevi duygularını içinde yaşayacağı bir mekana girdiği sırada gerek toplu şekilde gerekse bireysel yapılan ibadetlerde böyle kalabalıkların gelip cemaati rahatsız etmesi sizce de uygun olur mu? takdiri siz okuyucularımıza bırakıyoruz.

Herkes herkesin diline, dinine, ırkına mezhebine saygı gösterdiği gibi ibadethanelerde yapılan hal ve hareketlere giriş çıkışlardaki saygıya Özen göstermesi lazım.

ESEN KALIN...