KURBAN BAYRAMINDA KURBAN KESEMEYENLER

  • Yazar :Mustafa Özkoca
  • Eklenme Tarihi :07.07.2022 11:03

Yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde Türk insanı kara kara düşünmeye başladı.

 

Öyle ki geçen yıldan bu yıl arasında kurban kesemeyecek olan insan sayısı dörtte üç oranında arttı.

Emekli işçi memur kesimi diye adlandırılan yani piyasada maaşlı gözükenler bile bu yıl Kurban kesemeyecek gibi.

Küçükbaş koyunların 3000-4000,  büyükbaş hayvanların tek kişilik hisselerinde 5.000 ile 6.000 bin aralığında fiyatlar oynuyor üstelik bu fiyatlar normal hayvanlar için geçerli yani besili kurbanlar için geçerli değil.

Özellikle asgari ücretli ve emekliler şu anki konum itibariyle yaşamıyor adeta ölüler çünkü alım gücü tamamen düştü geçen yıl 2000-2500 aralığında olan kurbanlıklar şimdi 5000 ile 6000 arası olunca hiç kimse alamaz oldu.

4 yıl önce CHP'nin gerek seçim kozu gerekse bastırmasıyla ortaya çıkan emeklilik ikramiyeleri 1000 TL'den 100 TL'lik zamla 1.100'ye çıktı dört gün içerisinde.

Bir emekli o zaman bu para ile cılız bir koyun alabiliyor veyahut da üzerine 300-400 TL koyup bir dana hissesine girebiliyordu şimdi nerede ancak dananın Bir bacağını alır.

İnsanların alım gücünün bu kadar düştüğü bir ortamda Kurban bayramına girilecek olması %90'ı Müslüman olan bir ülkede insanlara yapılan reva mı?

Eskiden zenginler bile kendilerine düşen payın haricinde fazladan büyükbaş hayvan kestirip fakir halka dağıtırdı sırf hayır olsun diye şimdi insanlar bırakın hayır yapmayı kendi hisselerini bile kesemez duruma geldiler.

Gerek sosyal medyada gerekse ulusal basında haber kanallarında yapılan haberlerde insanlara sorulduğunda bayramdan bayrama evine et giren ve sırf et yiyebilmek için kurban bayramını bekleyen insanların sayısı gitgide artıyor.

Bu durum ne gelişmekte olan ülkelerde ne de gelişmiş ülkelerde asla yaşanmaz, yaşanamaz, yaşanmaması lazım ancak geri kalmış ülkelerde yaşanır.

Bir de sürekli hayır yapmak için toplanan paralara bakalım Biz de 6.000'lik dana hissesi Afrika ülkelerinde 3.000 Biz de 4000 TL olan bir kurbanlık koyun yine Afrika'da 2000 TL bu nasıl oluyor Afrika bizden daha geri kalmış ve biz onlara yardım için kurbanlık gönderiyoruz ama biz yardıma muhtaç haldeyiz Biz onlardan iki katına kurban kesiyoruz kendi ülkemizde bu çok yaman bir çelişki.

Son 20 yılda Türkiye'de ateist ve deist insanların sayısında artış olmasında dini kötüye kullanarak amacından saptırarak kendi menfaatlerine uydurarak islam dini değil de başka bir din anlayışı modeli ortaya çıkarmak işte bizi bu hale getirdi.

İnsanlar İslam'ın böyle olmayacağını böyle kuralları olmadığını Kur'an-ı Kerim'i okuyarak tabii ki anlıyorlar, ama İslam'ı ve Kur'an'ı kullanan kötü niyet yöneticiler sayesinde İslam'dan uzaklaşan insanlar çoğaldı.

Emeklilerin şöyle bir çağrısı var Kurban bayramında madem bayram ikramiyesi bayramda destek amaçlı veriliyor madem emekliler bu parayla şu an kurban alamıyor Bayram ikramiyesini istemiyorlar bayram ikramiyesi yerine en zayıfından, en cılızından birer koyun istiyorlar.

Emekliler diyor ki zaten bu parayla koyun alamıyoruz niye bu bayram ikramiyesini çıkardılar.

Herkesin alım gücünün arttığı herkesin birbirinin kapısına bakmadığı, kimseye el açmadığı çalışarak alın teri ile kurban alıp kesmeyi bayramdan bayrama birileri et getirecek diye onların yollarını gözlemlediği bir yaşam diliyorum.

ŞİMDİDEN HAYIRLI BAYRAMLAR.

ESEN KALIN.....