KİRACILAR HAKLI, EV SAHİPLERİ DE HAKLI, PEKİ HAKSIZ KİM?

  • Yazar :Mustafa Özkoca
  • Eklenme Tarihi :23.12.2022 14:44

 

Son bir yıldır Türkiye'de devasa bir şekilde yaşanan enflasyon gıda, akaryakıt, ulaşım gibi sektörlere vururken, en çok kira artışlarındaki enflasyon artışı ile kiracılar felç oldu adeta.

Eskiden beri kiralar tabii ki mahallelere göre, ana caddeye yakınlığına, şehir içerisi ve iş merkezlerine yakınlığı ile veya uzaklığı ile alakalı ev kiraları en düşük en yüksek olarak değişkenlik gösteriyordu.

Ama son bir yıldır 1.500 TL'lik evler 4.000'e, 2000 TL'lik dükkan kiraları 5000-6000'e çıkmaya başladı bu da kiracıları isyan noktasına getirdi.

Üstelik ev ve iş yeri sahipleri çoğu kira kontratını göstermelik yapıp düşük tutarak vergi kaçırıyordu bugüne kadar.

Devlet burada devreye girdi artık 2023 ve 2024 yıllarını kapsayacak şekilde başlayacak olan kira kontratları e-devlet üzerinden yapılacak ödemeler de ona göre yapılacak dolayısıyla vergi kaçırmanın önüne geçilecek bazı uzmanlar her ne kadar bunun kiralara bir daha fahiş zam yapılacağını ifade etse de bir kısım uzmanlar devletin açıkladığı yıllık zam üzerine zam koyanlara da yasal işlem başlatılacağını bu nedenle vergi kaçırmanın önüne geçileceğini ifade ediyorlar.

Ev sahipleri kiracıların 2023 yılı için devletin açıkladığı %25 zammı vermelerini kabul etmeyip evimden çık, veyahut da daha zam istiyorum derse kiracıların böyle bir ortamda ev sahiplerine bana noterden devletin yasal açıkladığı bu zammı kabul etmediğini belirtir bir ihtar çek ben de sana dava açayım derseniz ev sahipleri hemen geri adım atmak zorunda kalacaklar çünkü bu tefeciliğe girer devletin açıkladığı rakamın üstünde zam isteyemez dolayısıyla kiracıları da dışarı atamaz mahkemeye de verse kendisi zararlı çıkacak.

Buraya kadar kiracıların haklı olduğunu yazdık doğal olarak bir de madalyonun öteki yüzü var peki ev ve iş yeri sahipleri haksız mı hayır onlar da haklı niye diyeceksiniz.

Kardeşim bugün 2+1 fare yuvası gibi bir evi bile 1 milyondan başlarsa, 60 metrekare Küçük bir dükkan 800.000 olursa vatandaş nasıl alıp da kiraya verecek rtan inşaat girdi maliyetlerini kimse hesaplamıyor mu herkes mal sahiplerine yükleniyor da onlar da haklı Yeni emekli olmuş veyahut da birikimi olan biri şu ortamda bir milyon verip bir ev alıp niye 1500 lira kiraya versin götürüp devletin açıkladığı kur korumalı faizli parayı yatırsa 20-30 bin TL para alacak ayda niye parasını çarçur edip eritsin bu ortamda.

Madem herkes kendi menfaatini düşünüyor parasının erimesini istemiyor onlar da böyle bir ortamda 1 milyon para yatırıp çok cüzi bir miktarı kiracılar niye yüz göz olsun ki doğru değil mi?

Eskiden bir işçi memur emekli olduğu zaman bir ev bir araba alabiliyordu orta halli şimdi bırakın bir memur emekli olduğu zaman alacağı para 230.000 en ucuz Türk arabası Fiat egea 600.000 bakın evi söylemiyorum bile bir arabanın yarısını bile alamıyor ülke bu hale nasıl geldi bunu kimse sormuyor kiracılar diyor ödeyemiyoruz ev sahipleri diyor bu zamlar bize yetmiyor şimdi burada kim haksız siz söyleyin.

HERKESİN REFAH DÜZEYİ YÜKSEK EMEĞİNİN KARŞILIĞINI ALABİLDİĞİ İNSANCA YAŞAYACAĞI BİR DÜNYA DİLEĞİYLE. ESEN KALIN...