KAYIT DIŞI SURİYELİLERLE BİRLİKTE NİRVANA YAPTI..

  • Yazar :Mustafa Özkoca
  • Eklenme Tarihi :14.11.2022 10:13

Kayıt dışı çalışanların sayısında son zamanlarda büyük bir artış olduğu gözlendi.

 

Özellikle son 10 yıldır ülkemizde misafir ettiğimiz adı misafir olan işin gerçeği ülkemize hasırı atan başrolde Suriyeliler, Afganlılar,  Filistinliler,Iraklılar ve daha bir sürü Ortadoğu kökenli sığınmacılar ile birlikte bunların Kaçak çalışması sonucu kayıt dışı büyük bir şekilde artış gösterdi.

Gelir idaresi başkanlığı kayıt dışı çalışanlarla ilgili başta Suriyeliler olmak üzere hiçbir çalışma göstermiyor veya yukarıdan gelen baskılarla gösteremiyor demek daha doğru olacak.

Bu çok tehlikeli ve sosyal patlamaya  yol açacak bir vurdumduymazlık örneği, namusuyla çalışıp kıt kanaat para kazanıp devletine vergisini veren dürüst Türk esnafı kendisine yapılan bu eziyet karşısında Suriyelilerin gelişi güzel yer kiralayıp ve sere serpe tabelalarını asıp ne tabela vergisi ne emlak vergisi ne iş yeri açma ruhsatı hiçbir şeyleri yok denetimler yapılamıyor çünkü denetleme organlarına bunları es geçin mi deniyor yoksa?

Vergi dairesine bağlı ekipler Suriyeliler gelmeden önce ne kadar kayıt dışı çalışan Türk dükkanları var ise bunlara Şahin kesiliyordu şimdi ise Suriyeliler ve diğer göçmenler var diye ne gelen var ne uğrayan var saldım çayıra mevlam kayıra misali olmuş ülkem.

Türk esnaf yanındaki göçmen esnafı şikayet etse bile kimsenin gelip gittiği yok polis de gelse vergi dairesinden de gelseler bizim yapacak bir şeyimiz yok yukarıdan Emir böyle diyorlar şikayetinizi dikkate alıp emniyete gitsek bile yapılacak bir şey yok bu konuda deniliyor.

Yetkililerin elini kolunu bağlayan bu işlem gün gelir insanları çıldırtma noktasına getirir çünkü hiçbir kanun nizam tanımayan başta Suriyeliler Çarşı pazarda vergi vermedikleri için hem ucuza mal satıp piyasayı kırıyorlar hem de gelir adaletsizliğine yol açıyorlar.

Yetkililerin bu konuda adaletli davranmalarını bekliyoruz çarşı pazar karışık ev kiraları zaten artan enflasyon yüzünden yükselirken Suriyeliler yüzünden daha da fiyat arttı, Çarşı pazarda da Suriyeliler yüzünden çoğu esnaf kepenk kapattı yüksek vergiler artan dükkan kiraları ve artan girdiler yüzünden esnafımız perişan duruma geldi Suriyeliler öyle mi ya adamlar günlük kazanıp günlük harcıyor O yüzden hiç umurlarında değil kendilerini denetleyenler de yok Biz burada misafiriz diyorlar çıkıyorlar işin içinden.

Bu duruma oldukça sinirlenen Türk esnafı o zaman bizden de vergi alınmasın Biz de vergi ödemey elim eşit şartlarda satış yapalım o zaman ne olacak ülke ekonomisi batarsa ne olacak diyerek şikayette bulunuyorlar haklı olarak.

Esnaf arasındaki adaletsizliği düzeltmesi gereken yetkililer Suriyeliler yüzünden onları denetleyemedikleri için bizim esnafımızı da denetleyemiyorlar ilk başlarda denetlemeye gittiler esnafımız gidin Suriyelileri gücünüz yetiyorsa denetleyin deyince tehdit edince isyan edince işin rengi değişti.

Bu anlamda Suriyeliler gelmeden önce de denetlenen bizim iş yerlerimiz de denetlenemez oldu bu sayede de kayıt dışı çalışma ve vergi kaçırma çoğalmaya başladı bu işin sonu nereye varacak kimse bilmiyor.

Yetkililerin bir an önce bu durumu düzeltmesi ve rayına koyması lazım kayıt dışı çoğalırsa ülke ekonomisi çöker ve batarız.

HERKESİN VERGİSİNİ EŞİT ŞEKİLDE ÖDEDİĞİ,

EŞİT ÇALIŞMA ŞARTLARI ALTINDA ÇALIŞTIĞI

ÖDEDİĞİ VERGİNİN KARŞILIĞINI GÖRDÜĞÜ, VERGİNİN KAÇIRILMADIĞI, ÜLKENİN KALKINDIĞI GÜNLERİ GÖRMEK DİLEĞİYLE.

ESEN KALIN...