KAYIP ŞEHİR HATAY'DA OKULLAR AÇILIRKEN...

  • Yazar :Mustafa Özkoca
  • Eklenme Tarihi :08.09.2023 11:51

6 Şubat depreminin ardından 7 ay geçmesine rağmen gerek ulusal basında gerekse sosyal medyada hayatın normale döndüğünü söylenen aldatmacası ile yüz yüze yaşayan Hatay'da 2023- 2024 eğitim öğretim yılı nasıl başlayacak hiç kimse bilmiyor doğrusu.

Büyük bir muamma içerisinde yeni eğitim ve öğretim yılına geçilirken veliler öğrenciler ve öğretmenler hepsi ayrı ayrı sıkıntı içerisinde bir belirsizliğin içerisine sürükleniyorlar.

Veliler konteyner kentte kalanlar çadırda yaşayanlar veyahutta kiralık evde oturanlar hiç fark etmez ulaşım sorunu nedeniyle ve okulların sağlam olup olmaması endişesiyle büyük bir sıkıntı içerisindeler.

Öğrenciler çoğu yer değişikliği nedeniyle gerek şehir dışına taşınanlar oradaki okullarda gerekse Antakya dışından ilçelere gidenler kendilerine yabancı olan okullarda ne yapacaklarını bilemez vaziyette yeni okullarında eğitime başlayacaklar kendileri bile başarısızlıklarını şimdiden ifade etmeye başladılar.

Zaten 3 kış süren bütün dünyayı saran pandemi sürecinde eğitim öğretimden geri kalan ve internet bağımlısı olan öğrenciler ardından yaşanan yüzyılın felaketinin kendilerinde bıraktığı derin izlerle eğitim öğretime nasıl devam edecekler tam bir muamma.

Eğitimin Yılmaz neferleri öğretmenler ise seçimle beraber o kadar çok kadrolu atama yapılmasına rağmen yine ücretli öğretmen ile açık kapatılmaya çalışılırken çok önemli bir sorun olan barınma ve ulaşım halen çözülmüş değil.

Öğretmenler için her ilçede ilçe merkezinde konteyner kentler kuruldu kurulmasına da yeni atanan öğretmenlerin sosyal medya hesaplarında yapılan paylaşımlarda sadece ikili dolabın bir tanesi bir yatak bu bir insana nasıl yetecek insanca yaşama nasıl katkı sağlayacak öğretmenlerimize verilen değer bu mu?

Öğretmenlerimiz için diğer sorunlu bir eksiklik ulaşım sorunu sorun daha önce çözülmüş değil yeni gelen atanan öğretmenler ve ücretli öğretmenler halihazırdaki eski öğretmenler evi yıkılanlar ne yapacaklarını bilemez durumda.

Zaten Antakya ve defnedeki tüm okullar yıkılmış durumda halihazırdaki sağlam olan okullara da Emniyet ve diğer devlet birimleri yerleşmiş durumda dolayısıyla bu sorun hala çözülebilmiş değil öğrenciler eski okuluna gidecekken veliler gidip bir bakıyor ya emniyet olmuş ya kaymakamlık veya devlet dairesinin başka birimleri çocuklarımız nerede okuyacak diye sorduklarında burda olmaz burayı devlet dairesine çevirdik cevabı ile başka okullara sevk edilmiş bu da deprem bölgesi Hatay'daki eğitimin  kanayan başka bir yarası bu sorun çözülebilmiş değil.

Devlet dairelerini bir sürü yıkılmamış ayakta kalmış ve sağlığın raporu verilmiş çelikten yapılmış dünya kadar özel iş yeri varken okullar açılacağı sırada okulların devlet dairesine çevrilmesi akıl alır gibi değil.

Velhasıl işte tüm bu sorunlar içerisinde yeni eğitim öğretim yılına nasıl girilecek ne veliler, ne öğrenciler, ne de eğitim camiası hiç kimse bir şey bilmiyor tam bir KAOS.

HAYIRLI CUMALAR 

ESEN KALIN...