KARA KIŞ KAPIDA!

  • Yazar :Mustafa Özkoca
  • Eklenme Tarihi :14.09.2022 10:55

FAKİRE DOĞALGAZ, ELEKTRİK, YAKACAK YARDIMI YAPILACAĞINA

TÜRK MİLLETİNİ BU DURUMA KİM GETİRDİ DİYE SORMAK LAZIM!

Malum yazın sonlarına doğru yaklaştığımız şu günlerde sonbahar aylarını yaşıyoruz dolayısıyla sonbaharın sonu kış, hem de ne kış,

TAM BİR KARA KIŞ.

Geçen kış ve ondan önceki kış olduğu gibi pandeminin ve ekonomik krizin etkisi ile iki kış çok kötü bir sezon geçiren Türk halkı şimdi 3. ve en zor karakışına hazırlanıyor gibi.

Sürekli yükselen ve düşmeyen enflasyon verileri 2022 yaz ayının gelmesi ile hem yaş sebze meyve fiyatlarında hem de akaryakıtta ve ısınmada maliyet azalacağı için enflasyon düşecek diye açıklama yapanlar bu yaz hiper enflasyon ile Türkiye'yi tanıştırdılar maalesef.

Beklenti ne yöndeydi yazın turizmde patlama yaşanacak,

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki işsiz gençlerimiz Yaz aylarının gelmesi ile Akdeniz ve Ege sahillerinde çalışmaya giderek bir nebze olsun işsizlik oranında düşme bekleniyordu bu da olmadı.

Her yıl yaz ayının gelmesi ile sebze ve meyve fiyatlarında bolluk yaşanan türkiyemizde bu yaz Çarşı Pazar adeta fiyat bakımından yangın yerine döndü 15 TL'den aşağı meyve 8 ile 10 TL arasında sebze bulmak çok zor oldu.

Böyle bir ortamda kışa girecek olan ülkemiz yazı böyle geçirdiyse kış aylarında ne yapacak kimse önünü kestiremiyor.

Yaz aylarında hemen hemen her ay akaryakıt ve doğalgaz elektrik faturalarına yapılan küçük küçük zamlarla daha kışa girmeden faturalar üçe katlandı.

Öyle ki daha 2 yıl öncesine kadar kışın doğalgaz faturası gelen evlere yazın 1 aylık maliyet 10 veya 15 TL'yi geçmediği için makbuz kesilmiyordu şimdi yaz ayında bile evlere 60-90Tl arası gelmeye başladı.

Akaryakıt fiyatlarının yurt dışında düşük olduğu halde bizde neden hala neden yüksek olduğu sorgulanıyor. Bu minvalde hükümet yetkilileri sürekli kendilerinde kayıtlı bulunan fakir halka doğalgaz elektrik faturalarında ve yakacakta yanında bulunacağını belirtiyorlar. İyi güzel hoş bir uygulama sosyal devlet anlayışı zaten bunu gerektirir ama daha 2 yıl öncesine kadar faturalarını ödeyebilen vatandaş ne oldu da bu hale düşürüldü neden milletin 5-6 faturası ödenmemiş şekilde bekliyor milletin evine hacizler başladı. Sosyal devlette gelir düzeyi eşit dağıtılsa böyle bir yardım anlayışına gerek kalmaz herkes hak ettiği parayı alsa faturasını da öder Çarşı Pazar alışverişini de yapabilir insanları bu hale kim getirdi bunu bir sormak lazım?

 

ESEN KALIN...