KAÇAK AVCILIK DOĞAL TABİATIN DENGESİNİ BOZDU...

  • Yazar :Mustafa Özkoca
  • Eklenme Tarihi :02.11.2022 14:37

Avcılık zevkli bir meslek midir bilemem ben hiç yapmadım yapmak da istemem, muhakkak ki bu kadar tutkunu olduğuna göre yapanlar için zevkli bir iştir.

Avcılık sektörü tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de son hız devam ediyor, öyle hızlı ilerliyor ki doğal yaşamda artık avlanacak bir canlı türü kalmayacak gibi maalesef.

Avcılık ve atıcılık kulübü Türkiye'de faaliyet gösterdiği gibi sürekli hayvanların doğum ve üreme mevsimlerinde avlanmaması gerektiğini gerek sosyal medya ve ulusal basında sürekli üzerine basa basa belirtmelerine rağmen yine de Avcılar durdurak bilmiyor yeni doğmuş küçük büyük demeden canice hayvanları katlediyorlar.

Yahu güzel kardeşim bu işin bir mevsimi var zamanı var her yıl aynı şeyler yine tekrarlanıyor niye zamanında avcılığınızı yapmıyorsunuz neden bu katliam nereye kadar, ister devam edin ister etmeyin bu gidişle doğada avlayacak hayvan bulamayacaksınız.

Deniz kara hava fark etmiyor ne dağda avlanacak hayvan, ne denizde balık, ne de havada bir kuş türü kaldı maalesef hepsi insanların olmadığı yerlere kaçmaya çalışıyor ama insanoğlu dağın başında bile onu rahat bırakmıyor kilometrelerce yol kat edip turlar düzenleyip  üstüne üstlük zamansız ve kaçak avladıkları hayvanları Sergi gibi yan yana dizip sosyal medya hesaplarında gurur duyacak bir şey yapmış gibi sergilemeleri insanın içini acıtıyor doğrusu.

Av mevsiminin dışında denize derelere ve akarsulara dinamit veya elektrik vererek bu vahşice avlanan balıkçılar, doğal yaşam içerisinde nesli tükenmek üzere olan çok az sayıdaki ve avlanması kesinlikle yasak olan çok yüksek cezaları hatta hapis cezası olan bazı hayvan türlerine avlayan avcılarımız,

Yine nesli tükenmekte olan bazı kuşlar ve doğal yaşamın dengesini düzenleyen börtü böceği ve zararlı haşere yiyen bazı kuş türlerini avlayan avcılarımız kendileriyle sosyal medyada ne kadar gurur duysalar azdır.

Avlayın beyler avlayın avlamaya devam edin çünkü sizi kimse durduramıyor o kadar verilen ağır cezalar, hapis cezaları, para cezaları sizi yıldırmıyor bu işin sonu nereye varacak bilinmiyor.

Yetkililerin bu konuya bir an önce etkin ve köklü bir çözüm bulmaları gerekiyor bu konu çok hassas dünyada olduğu gibi ülkemizde de zaten değişen iklim şartları nedeniyle yaşam mücadelesi veren hayvanlarımız zamansız ve kaçak olanlara nedeniyle nesli tükenme noktasına geldi bu hayvanların nesli tükendiğinde insanlığın da nesli tükenir ona göre.

ESEN KALIN...