HIRSIZLIK- GASP-CİNNET İNTİHARLAR NEDEN ARTTI?

  • Yazar :Mustafa Özkoca
  • Eklenme Tarihi :30.05.2022 10:38

Son aylarda gerek basında gerekse basında yer almayan bazı olayların gizliliği açısından sosyal medyada yayınlanan hırsızlık gasp cinayet ve intihar haberlerinde büyük bir artış olduğu gözlemlenmeye başladı.

 

Eskiden de bu tür olaylar vardı, eskiden de ekonominin kötü gittiği günler insanların bunalım geçirdiği zamanlar olurdu ama ne oldu da bu emniyet verilerindeki sayılar ve medyadaki görüntüler artmaya başladı.

Dünyayı saran yaklaşık 3 yıldır süren pandemi süreci ile birlikte yaşanılan ekonomik kriz ardından gıda sektöründeki daralma insanların işsiz kalması geçim derdinin artması hayat pahalılığı insanlığı bu noktaya getirdi.

Bütün dünyada ekonomik kriz yaşanıyor doğru ama ekonomik gücü zayıf olan geri kalmış veyahut da gelişmekte olan ülkelerde bu kriz daha çok kendini hissettiriyor ki bu tip olaylar daha çok oluyor.

Neden gelişmiş Avrupa ülkelerinde bu kadar çok haber rastlanmıyor sorulması gereken soru bu olmalı bence.

Bakınız insanlar akşamdan sonra sokağa çıkmaya korkar oldu.

Memleketin her köşesi Suriyeli Afganlı mültecilerle dolu akşamdan sonra sokaklar Çetin değil insanlar Kendi memleketinde gezemez oldu.

Hatay'da özellikle Emek ve Aksaray mahallelerinde yapılan kentsel dönüşüm bitmeyince insanların evlerine girip hırsızlık yaptıkları yetmiyormuş gibi ev ve bahçe kapıları pencere demirleri sökülüp hurda niyetine satılıyor.

Demirin kilosunu fırladığı şu günlerde hurda fiyatı da çok artt ki insanların kapıları pencereleri çalınıp satılıyor.

Geçen hafta yaşanan olaylarda sokak ortasında kadın şiddeti köprü meydanında dakikalarca insanların yüzleri delik deşik bıçaklarla kesiliyor ne bir bekçi ne bir polis ortalıkta yok.

Vatandaşlar emniyetten ve güvenlik güçlerinden daha çok bekçi ve polis sayısının arttırılmasını ve sürekli gündüz insanların çok olduğu meydanlarda geceleri de özellikle mahallelerdeki parklarda devriye atılmasını istiyorlar.

Bir başka konuda geceleri mahalle aralarında kimse parklarda gezemiyor esrarını nargilesini alan psikopatlar ellerinde silah ve bıçak olanlar parklarda cirit atıyorlar bu parklar esracılara mı yapıldı vatandaşa mı yapıldı belli değil bir tane bekçi piyasada yok parklarda da kavga dövüş oluyor ortalıkta kimse yok.

Öyle ya güpegündüz Çarşı meydanında adamlar dakikalarca birbirlerini bıçaklıyor bırakın bıçaklama olayını Köprübaşı gibi insanların yoğun olduğu merkezi bir yerde bekçi ve polislerin orada nöbetleri var ama ortalıkta yoklar Millet de tiyatro seyreder gibi onları görüntüye almış sosyal medyada paylaşmışlar vahşet görüntülerini.

Şimdi sorarım size bir vatandaş nasıl çıksın çarşıda dolaşsın ne zaman nerede  başına ne geleceğini bilemez olmuş sokaklar güvenli değil artık bunun önlemini almak için tedbirlerin arttırılması lazım.

Kardeşim dünya kadar bekçi alımı yapıldı bu bekçiler nerede geziyor hiç gözükmüyorlar gece parklara bakıyorsun bekçi yok gündüz çarşıya bakıyorsun bekçi yok niye alındı bunlar niye 6-7 bin lira maaş bağlandı bunlar başka bir şeye hizmet etmek için mi yoksa?

Vatandaşını koruyamayan çarşıda pazarda soyulan gasp edilen tecavüze uğrayan vatandaş nasıl rahat rahat gezebilecek?

Aslında bir yandan emniyet yetkilileri de kendi çapında haklı ne özlük hakları veriliyor ne çalışma saatleri düzene sokulabildi ne de 3600 ek gösterge verilebildi.

Maç oynanacak az sayıda emniyet mensubu haydi göreve, bakan milletvekilleri gelecek haydi göreve, iki mülteci grup kavga ediyor haydi 2 otobüs çevik kuvvet göreve, bir açılış var haydi polis görevi kardeşim öncelikle sağlıkta eğitimde olduğu gibi emniyette de açık ve çalışma zulmü var.

Bu çalışanların öncelikle çalışma şartlarını düzeltmeleri lazım ki öyle verim alasın.

Az sayıda polisle bu işi yürütemeyenler sağlık ve eğitimde olduğu gibi taşeron sisteme dönüş yaptılar bekçi alımı ile bu işi kapatmaya çalıştı böyle olmaz bu iş.

Devlet yetkililerinin bir an önce kadrolu polis sayısını arttırması ve tekrardan Türkiye'de artmış olan cinayet gasp tecavüz hırsızlık olaylarını eskiden olduğu gibi asgariye indirmeler lazım.

Daha önceleri bu olayların asgariye düşmesini yine emniyet güçleri sağlamıştı öyle değil mi, yine alınacak sıkı tedbirler ve personel sayısını arttırılarak çalışma şartları ve hakları verilerek bu ortam sağlanabilir.

Çünkü aynı eksiklik sağlık ve eğitimde de var ne zaman ki sağlık ve eğitime de taşeron sistemini getirdiler ücretli öğretmenlik ve sözleşmeli çalışan sağlıkçı alımı yaptılar kalite oldukça düştü.

Bakın ülkede emniyet sağlık ve eğitim çok önemli bunun taşeronu olmaz, işin uzmanı ve liyakatli insanların sınavlardan geçerek alınması lazım yoksa şu anki düştüğümüz durumdan bizi kimse kurtaramaz daha da kötüye gideriz. ESEN KALIN...