HER MAYIS'TA AFET YAŞAMAMAK İÇİN YENİ HATAY'DA, YENİ ALTYAPI

  • Yazar :Mustafa Özkoca
  • Eklenme Tarihi :14.05.2024 09:13

Sahipsiz ve yitik kadim şehrimiz Hatay her yıl olduğu gibi yine Mayıs ayında sele teslim oldu maalesef. 

6 Şubat depremlerinin ardından sürekli Hatay'a gelip giden bakanlar bürokratlar milletvekilleri sivil toplum örgütleri belediye başkanları vesaire vesaire. 

Geçen hafta gösterilen Master kent lansman gösterisinde Yeni kurulacak şehir Hatay'ın görüntüleri çok güzel ama görüntülerde kalmaması için altyapısının bizzat devlet Su işleri tarafından yapılması gerek. 

Yıllardan bu yana çarpık kentleşme ile,

BÜYÜKKÖY ŞEHİR STATÜSÜ 

kazanan ve bir ilk olan Hatay öyle de gidiyordu ta ki deprem olana kadar. 

Aslında depremin iyi yönü olmaz ama madalyonun öteki yüzünden bakarsak Allah memleketimize büyük bir reset attı. 

Simdi böyle bir yaşanmış felaketin ardından tekrardan diğer doğal afetlerde dayanıklı olması için tabii ki öncelikli olarak depreme dayanıklı şehirler yapılacak bu kaçırılmaz. 

20 yıl önce hatırlayın eski belediye başkanı İris Şentürk'ün zamanı büyük sel afeti 8 Mayıs'ta olmuştu, Lütfü Savaş'ın AK parti'den kazandığı yıl yine Mayıs ayında büyük sel felaket olmuştu yani Mayıs aylarında sürekli şehrin altyapısı kaldırmadığı için Hatay'da sel felaketleri gerçekleşiyor istatistikleri bunu gösteriyor.

Ama burada gözden kaçırılmaması gereken en önemli hususlardan biri de alt yapı 15 yıl şehri yöneten Lütfü Savaş döneminde hiçbir şey yapılmadığı ortaya çıkarken aslında yeni kazanan Başkan Öntürk'ün de gücünün bir yere kadar olduğu belli yani belediyelerin bütçesi bu tür yıkılmış bir şehrin altyapısını yapmaya müsait değil. 

O yüzden altyapıyı komple devletin üstlenmesi gerekli bunun akabinde hiçbir iş yeri ve binaların altına Hatay'ın kanayan yarası olan depo veya Bodrum yapılmamalı malumunuz her yağmurda ev ve iş yerlerinde depolarını su basıyor niye çünkü zeminin altına yapıldığı için bir türlü bu sorun çözülemedi ama inşallah bu deprem bize her şeyi gösterdi ve öğretti artık bundan sonra öyle bir uygulamaya gidilirse bu bir ahmaklıktır ve cahilliktir. 

Gelelim uzun Çarşıya ve Asi nehri'ne giden Kemalpaşa Sümerler gibi şehrin eski Antakya tarafından aşağıya doğru giden yollarda yıllardan bu yana bir türlü kanal problemi çözülemedi buralarda her yağmurda iş yerlerini ve evleri su basıyor şehir yapmışken buralara da geniş kanalizasyon boruları döşenmeli. 

20 yıldır çoğu derelerin ıslahı yapılsa bile betonlarına bir yapıya kavuşsa bile etraflarındaki evler ve tarlalar su altında kalıyor bu konuya da bir çözüm getirilmesi gerekli yeni yapılacak yasal düzenlemelerle dere kenarlarına hiçbir şekilde ev ve iş yeri yapılması kesinlikle yasaklanmalı. 

İşin özü yeniden kurulacak olan şehrimizde ilk önce altyapının bitirilmesi lazım Biz de tam tersi önce binaları yapıyoruz sonra altyapıya geçeceğiz tam bir muamma içerisindeyiz. 

Bakınız görün binalar iş yerleri boy boy dikilecek altyapıya daha sonra geçilecek inşallah bu konuda sorun yaşamaz bu memleket. 

SEN İŞİNİ SAĞLAM TUT 

DOĞAL AFETLERDE ÖNLEMİNİ AL,

GERİSİ ALLAH'IN TAKDİRİ 

ESEN KALIN...