HALK OTOBÜSLERİ PARA KAZANAMIYOR, VATANDAŞ PAHALI DİYE OTOBÜSE BİNEMİYOR!

  • Yazar :Mustafa Özkoca
  • Eklenme Tarihi :21.07.2022 13:07

Son aylarda artan akaryakıt fiyatları ile birlikte ulaşım sorunu çıkmaz bir hal aldı Türkiye'de

 

Gerek şehirler arası gerekse şehir içi trafiğinde trafiğe çıkan araç sayısında oldukça düşüş göründü.

Bu bağlamda şehir içi trafiğinde trafiği rahatlatmak için kullanılan özel halk otobüsleri sahipleri isyan ediyor.

Son aylarda gerek artan yakıt girdi fiyatları gerekse otobüsleri bedava binen sayısının çok olmasından dolayı para kazanamadıklarını dile getirirken çoğu otobüsleri satılığa koydu.

Halk otobüsleri kooperatifi ve otobüs sahipleri bedavacıların çok olmasından sürekli şikayet ediyorlar.

Otobüslere aynı anda polis, asker, postacı, basın mensupları ve 65 yaş üstü kişilerin aynı anda binmeleri halinde araçların yakıt parasını çıkaramadıklarını ifade ederek isyan bayrağını çekiyorlar.

Otobüsçüler böyle şikayet ederken, otobüse binen vatandaşlarda otobüs ücretlerinin yüksek olmasından şikayet ediyorlar.

Öyle ya Antakya gibi yerde in bin 9 TL olmuş vatandaş çarşıya inip çıkacak 18 TL para verecek, Dar gelirli insanlar için büyük para bu.

Otobüs sahipleri şikayet ediyor, vatandaş şikayet ediyor bu sorunlara nasıl bir çözüm bulunacak merak ediliyor, herkes şikayetçi herkes haklı ise haksız kim acaba?

Akaryakıt fiyatının 4 katı vergi olursa otobüs sahipleri ne yapsın vatandaş ne yapsın bir an önce akaryakıttan alınan verginin sıfırlanması lazım başka türlü bu işin altından kalkılamaz.

Otobüslerini satlığa koyan otobüs sahipleri 500.000 TL'ye satmaları halinde müşteri bulamıyorlar kimse elindeki nakit dolar ve altında bu belirsizlikte bozdurup yatırım yapmak istemiyor.

Bu süreç daha devam ederse otobüsçüler çalışamaz duruma gelecek insanlarla otobüse binemez duruma gelecek Bir an önce çözüm bulunması dileğiyle.

ESEN KALIN...