GAZETECİLİK MESLEK YASASI BİR AN ÖNCE ÇIKMALI

  • Yazar :Mustafa Özkoca
  • Eklenme Tarihi :17.05.2022 09:02

Gazetecilerin yıllardan bu yana yaşadığı zorluklar önlerine çıkan engeller yaşadıkları hayat mücadelesi gerçek gazetecilik mesleğini kendine ilke edinen hakiki gazetecileri hayatta bu meslekten yıldırmadı.

Gerek yerel medyalar gerekse ulusal medya bir türlü işlevini kazanamadı.

Gazetecilik mesleğini ve bu mesleği kimlerin yapabileceğini düzenleyen gazetecilik meslek yasası bir an önce çıkarılmalıdır.

Her önüne gelen her parası olan gerek yandaşlık yapmak için gerekse tehdit ederek bu kalemi bir silah gibi kullanıp tehdit amaçlı gazeteci müsvetteleri piyasada türemeye başladı.

Kimler gazeteci kimler değil belli değil önüne gelen kopyala yapıştır yöntemi ile yazıhanelerinde oturdukları yerlerden gazetecilik yaptıklarını sananlar mürekkep yutmayan bu meslekte dirsek çürütmeyen mesleğin zorluğunu görmeyen veyahut da bu işin okulunu okumadan bu mesleğe soyunanlar gazetecilik mesleğinin cılkını çıkardılar.

Piyasaya bakıyorsun adam emekli olmuş 30 yıl bir makale bile okumamış emekli oldum boş gezeceğim e gazetecilik yapayım bari diyenden, yandaşlık ve yalakalık yapmak adına hiç bu meslekten anlamayıp sırf kimliğini kullanmak için bu işe soyunandan, veyahutta birilerini tehdit etmek çıkar sağlamak için bu şerefli mesleği ayaklar altına alandan mı, hiçbir gazetecilik vasfı bulunmayan gazetecinin yanından köşesinden geçmemiş bu mesleğin ne olduğunu bilmeyen önüne gelenden mi hangisinden bahsedelim bu tür insanlar gazeteciyim diye eski gazetecileri beğenmez olmuşlar.

Gazetecilik meslek kanunu çıkması halinde yasal bir işlevsellik kazanması durumunda her önüne gelen gazetecilik yapamayacak o zaman kim gazeteci kim değil herkes görecek şimdi bu meslek üzülerek söylüyorum yol geçen hanına dönmüş adeta.

Sadece sarı basın kartı olanların gazetecilik yapması gerektiği bir ortamda önüne gelen cemiyet açıyor önüne gelen gazete çıkarıyor, sonrasında çaycıya marangoza bakkala dönerciye Kendi bulunduğu gazetenin gazeteci kartını veriyor.

Sonrasında bu Kart ile kendini gazeteci oldum sananlar bu kart sayesinde otobüse maçlara çeşitli sosyal etkinliklere sırf bedava geçebilmek için esnafı isyan noktasına getirdi.

Gazeteci sayısı belli iken bu yapılan usulsüz kart dağıtımları ve üstelik geçerli olmadığı halde gerek otobüslerde gerekse maçlarda ve çeşitli açılışlarda gerçek gazetecilerin bu sahte gazeteciler sayesinde zor duruma düştüğü gözlemleniyor ne yazık ki.

Eskiden memlekette gazeteci sayısı belliydi iki elin on parmağını geçmezdi şimdi herkes gazeteci olmuş oh ne güzel dünya.

Bu sahte gazetecilerin sayesinde okuyucuların gerçek gazetecilere de inancı kalmaz oldu bu çok kötü bir durum aslında.

Üç kuruş için kendilerini maskara eden bu sözde sahte gazeteci müsvetteleri iki kelimeyi bir araya getiremeyip bir yazı yazmayı bile beceremiyen ama sırf yalakalık veya yandaşlık yapmak açısından her türlü şaklabanlık yapmak için adeta takla atıyorlar.

O yüzden bu işe bir an önce çözüm noktası üretmek açısından gazetecilik meslek kanunu çıkması lazım belki de bu kanunun çıkmamasını isteyenler de vardır onların da işine böyle geliyordur.

Tabii ya bu kanunun çıkması sonucunda her iki tarafın da yalaka ve yandaş medyaları bu prosedürleri gerçekleştiremedikleri için gazetecilik yapamayacaklar ve meslekten men edilecekler o yüzden çıkmasını istemeyen bir grup da var.

Ama bu meslek öyle şerefli bir meslektir ki herkes yapamaz dediğimiz gibi mürekkep yalamamış, dirsek çürütmemiş veyahutta okulunu okumamış kimse bu işi yapmamalıdır. ESEN KALIN...