EYT'LİLER EMEKLİ OLUNCA YİNE ÇALIŞMAK ZORUNDA KALACAKLAR

  • Yazar :Mustafa Özkoca
  • Eklenme Tarihi :07.12.2022 09:39

Kısa adı EYT olan emeklilikte yaşa takılanlar krizi yıllardır Türkiye gündemini meşgul eden bir konu.

Yıllarca çalışmış prim gününü tamamlamış ama yaşa takılıp yaşını doldurmayı bekleyen yüz binlerce kişi bu konunun bu sistemin bu çarpık düzenin sömürgesi altında ezilip gidiyor.

EYT kanunu tamamlandıktan sonra bile en düşük 3500 ile en yüksek şu anki asgari ücret olan 5200 TL arasında maaş bağlanacak olan eyt'liler emekli olsalar bile tekrardan çalışmaya başlayacaklar çünkü aldıkları maaş kendilerine yetmeyecek.

En yüksek emekli maaşını alıp 5200 TL'yi cebe koysalar bile yine dışarıda bu sefer kayıt dışı çalışmak zorunda kalacak olan emekliler yine asgari ücret alsa bile 5200 emekli maaşı 5200 TL de çalıştığı yerden aldığı para 10.400'e tekabül eder bu bile emekliyi kurtarmaz bu hayat pahalılığında.

Madalyonun bu iyi yüzü Bir de öteki yüzü 3500 TL'den emekli olan bir de çalışmaya başlayıp 5200 asgari ücret alsa 8700'e tekabül eder bu daha da vahim bir durum.

Her iki durumda da  emekliliği hak edenler bu kanun çıktıktan sonra bile kayıt dışı çalışmaya başlayacaklar bu da ülkeye tekrardan külfet getirecek kayıt dışı çalışma demek verginin kaçması demek verginin kaçması demek ülkeye ekonomisine büyük bir darbedir.

Lütfen biraz empati kuralım herkes kendini emeklilerin yerine koysun yıllarca çalışmışsın prim günün geçmiş ama yaşın gelmemiş böylelikle ne sana kimse iş veriyor ne de emekli olabiliyorsun yıllardan bir yana meydanlarda hak mücadelesi arıyorsun tamam diyorlar sana emekliliği vereceğiz buraya kadar iyi.

Ama geldiğimiz noktada emekliliği hak eden vatandaşlarımız 3500 TL ile ne yapacaklar Allah aşkına kıçı kırık iki artı bir evin kirası 3000 TL ne yiyip ne içecek bu emekli bırakın gezmeyi tozmayı markete çarşıya pazara bile gidemiyor.

Bir de emeklinin emekli olduktan sonra hep çalışacağını varsayarak konuşuyoruz çoğu emekli yaşlılık durumundan çalışamaz durumda onlar en yüksekten emekli olsa bile 5200 TL'ye ne yapacaklar Allah aşkına.

Yurt dışındaki emekliler Türkiye'ye tatile gelirken bizim emeklilerimiz bir şehirden bir şehire gitmeye 50 defa düşünüyor çünkü emekli maaşı İstanbul'a gidip gelmeye bile yetmiyor, emeklinin çocuğu başka Bir şehirde okuyor çocuğunu görmeye gidemiyor bu ayıp bize yeter de artar bile.

Yabancı ülkenin emeklileri gelip en lüks restoranta dönerleri yerken, bizim emeklimiz karşısındaki dışarıda bankta oturup bir simidi 5 TL'ye kemiriyor onlara bakarak iç çekiyor ama Avrupa bizi kıskanıyor her nedense.

Bu insanlar 25-30 sene prim Ödemiş namusuyla çalışmış emekli olmuş bu insanlara bu emeklilik reva mı hak mı sizce?

Bir insan 25-30 sene çalışıp emekli olup torun torba seveceğine parklarda camilerde gezip tozup ibadetlerini yapacaklarına bu aldıkları hak etmedikleri para ile tekrardan çalışmaya cezalandırılıyorlar maalesef.

EMEKLİLERİN İNSANCA BİR YAŞAM SÜRDÜĞÜ,

KİMSEYE MUHTAÇ OLMADAN HAK ETTİKLERİ ÜCRETİ ALARAK YAŞAYACAKLARI GÜNLER DİLEĞİYLE.

ESEN KALIN...