EYT'LİDEN SATILIK EYT KAYNAĞI EYT BORÇLANMASINDAN ..

  • Yazar :Mustafa Özkoca
  • Eklenme Tarihi :11.01.2023 12:50

2022 yılının son haftasında açıklanan ve kısa adı EYT olan emeklilikte yaşa takılanlara büyük müjde diye lanse edilen balon patlamak üzere.

Eyt'liler henüz yasalaşmayan ve tarih verilmeyen bu proje için önce meclisten geçmesi ardından analık borçlanması, askerlik borçlanması, prim ödemeleri ile ilgili ortaya çıkan tablo hiç de iç açıcı gözükmüyor.

2022 yılında 31 Aralık gününe kadar iki çocuk için analık borçlanması 96.000 iken 2023 yılının 1 ocağında 150 bine çıktı, askerlik borçlanması için uzun kuyruklar oluşturanlar da gelen 2023 yeni prim zammı ile adeta şok oldular hepsi Kredi çekmek zorunda şu an,insanlar emekli olabilmek için bu parayı nasıl ödeyecek nereden bulacaklar zaten üç kuruş emekli maaşı bağlansın diye bu davaları.

Daha tam kanunlaşmadan internet sitelerinde araba ilanları eyt'liden satılık araba prim borcunu ödeyeceğimden dolayı acil satılık diye ilanına çıkmaya başladı şimdiden.

İlk etapta 1.5 milyon emekli hak sahibinin emekliye ayrılması ile bütçenin nereden karşılanacağı kaynağı olmadığı belirtilirken, emekliliği hak sahibi kazananlar ödeyecekleri ve borçlanacağı primlerin karşılığında devlete verecekleri ücretlerin yine kendilerine ödenecek maaşın kaynağı olduğu ortaya çıktı.

Yani kısaca sizin anlayacağınız ilk etaptaki bu bir buçuk milyon insanın büyük bir bölümünün geliri borcunu ödeyerek emekli olması halinde prim gelirlerinin faizi ile emeklilerin maaşı kendilerine geri ödenecek ne güzel milletten aldığını millete verecek cebinden para çıkmayacak.

En düşük emekli maaşının 5500 olması itibariyle 2023'te eski emeklilerin 7-8.000'e çıkan emekli maaşlarıyla eyt'lilerin alacağı maaş arasında oluşacak fark ayrı bir durum.

Yıllardan bu yana intibak yasasını bekleyen eski emekliler 2000 yıl öncesi emekli olanlar ile 2000 sonrası emekliler arasında oluşan uçurum da cabası bir türlü bu intibak yasasını çıkarmadılar insanlar zor durumda üç kuruş cebine fazla girsin diye dua ediyor ama duası kabul olmuyor herhalde.

Avrupa'da emekliler doğrudur çok fazla para almıyor oraya göre emeklilikte yaş 65, o da doğrudur, ama be kardeşim Avrupa'da insanlar çalıştığı süre içerisinde hakkını alarak hem birikim hem bireysel emeklilik yaptırıyor primlerini de doğru dürüst ödediği için emeklilikte çalıştığı dönemlerin birikimini de rahat rahat yiyebiliyor.

Ülkemizde asgari ücretli memur nasıl çalıştığı dönemlerde para biriktirebilsin adamın aldığı aylık ev kirası gıda ve ulaşımına yetmiyor nasıl birikim yaptırıp da emeklilikte rahat bir hayat sürecek akıl mantık almıyor.

25 - 30 yıl çalışan bir insan zaten kıt kanaat geçinip emekli oluyor eskiden emekli olduğu zaman da 20 yıl önce bir ev küçük de bir araba alabiliyordu şimdi aldığı para ikinci el bir araba ancak alıyor evi unuttu bile.

Üstüne üstlük emekli olduktan sonra da aldığı 3 kuruş para ile açlık sınırı altında yaşam mücadelesi veriyor.

Eyt'lilerin yasası meclisten geçip işlemleri bittiğinde ve emekli olduklarında Türkiye'deki toplam emekli sayısının 16 milyona yaklaşacağı belirtilirken bu gidişatın Türkiye'nin hem yaşlandığını hem de emekli sayısının çok olduğunu gösteriyor.

Emekliler istedikleri zaman vereceği oylarla istediği başa getirir istediğini de veririz ona göre emekliye saygı duymak lazım.

EMEKLİLERİN İNTİBAK YASASININ ÇIKMASI VE İNSANCA BİR YAŞAM SÜRMESİ DİLEĞİYLE.

ESEN KALIN...