ERDOĞAN-ESAD GÖRÜŞMESİ YAPILACAK MI?

  • Yazar :Mustafa Özkoca
  • Eklenme Tarihi :22.08.2022 10:37

"ESED"-" ESAD" MI  OLACAK?

Yaklaşık10 yılı aşkın süredir devam eden Suriye krizinde çözüme ulaşılacak gibi duruyor.

İki taraftan da yapılan açıklamalar ortamı yumuşatsa da Özgür Suriye ordusunun mensupları ve bazı yerel grupların bu işe sıcak bakmadığı yaptıkları eylemlerle ortaya çıkmaya başladı.

Suriye krizi öncesinde Türkiye'de Suriye arasındaki ilişkilerin arasında "KARDEŞİM ESAD İLE ARAMIZA OKYANUS ÖTESİNDEN GELİP GİRMEK İSTEYENLER VAR KİMSE ARAMIZI BOZAMAZ" açıklamasının ardından  çok geçmeden kriz patlak verdi ve ülkemizde 8 milyona yakın mülteci bulduk.

O gün bugündür, "KATİL ESED" diye anılan devlet başkanı Beşar Esad bu görüşmeler sırasında tekrar ESAD olabilecek mi acaba?

Dışişleri düzeyinde iki ülkenin bürokratlarının yaklaşık 1 yıldır görüştüğü zaten iddia ediliyordu bu İddaa gerçek oldu şimdi.

İnşallah görüşmeler tekrardan sekteye uğramaz ve devam eder, hem Suriyeliler memleketine dönmüş olur, hem de Türkiye açısından dış dünyada mülteci kampına dönmüş bir ülke görünümünden çıkmış oluruz.

Her ne kadar Suriye devletine karşı birleşen gruplardan oluşan ve eğitimlerini bizim verdiğimiz kısa adı ÖSO olan Özgür Suriye ordusu diye adlandırılan silahlı yapılanma bu anlaşmaya takoz koyacak gibi.

Çünkü bunlar savaşın bitmesini istemeyen gruplar onlara silah yardımı dışarıdan oluk oluk geliyor lar aynı zamanda kaos ortamı olduğu için savundukları yerlerden maaş alıyorlar Yarın Suriye'de savaş bitse onlara ihtiyaç duyar orduya katalım deseler, Esad kabul etmeyecek, bunların şu anki derdi Barış olursa aç kalırız onun için devam etmesi lazım.

Bakalım bu gruplar Barış olması durumunda nasıl bir tavır takılacak sayıları tahmin olarak bilinmemekle beraber 30 ile 40 bin arası silahlı gruptan bahsediliyor bu tür silahlı bir grubun hakimiyetini kim nasıl kontrol edecek acaba?

Her ne olursa olsun komşumuz Suriye ile Barış sağlanmalı herkes kendi vatanına dönmeli ve bu arada Türkiye'de kaldıkları süre içerisinde vatandaşlık alanların vatandaşlık belgeleri iptal edilip onların da gönderilmesi lazım bu zorunlu bir ihtiyaçtır onların sayısı da bayağı büyük.

Amerika ve Rusya ile masaya oturmak  yerine 10 yıl boyunca bir inat uğruna Esad ile masaya oturulmamasının maddi ve manevi zararlarını bu millet çok acı bir şekilde çekti bunun temizlenmesi bir 10 yılımızı daha alacak gibi gözüküyor.

Tabii ki bu görüşme bir seçim malzemesi olarak kullanılıp, göstermelik olarak 300-500.000 kişiyi gönderip seçimden sonra bu işi durdurmak akla ziyan bir hareket olur Türk milleti bayağı kızar bu sefer yeter kandırıldığımız diye.

Dediğimiz gibi eksiksiz noksansız hepsinin içinde vatandaşlık alanlarında buluşma zamanı gönderilmesi iki taraf içinde en uygun olur. ESEN KALIN...