EMEK- ÖZGÜRLÜK İTTİFAKI

  • Yazar :Mustafa Özkoca
  • Eklenme Tarihi :30.09.2022 10:20

3. İTTİFAK HAYIRLI OLSUN

HDP Halkların Demokratik Partisi, TİP Türkiye İşçi Partisi, EMEP Emek Partisi, TÖP toplumsal özgürlük partisi,EHP Emekçi hareket Partisi, SMF Sosyalist meclisler federasyonu'nun ortaklaşa kurduğu Emek ve Özgürlük ittifakı geçen hafta kuruldu.

Geçen hafta yapılan ilk buluşmanın arkasından kuruluş deklarasyonu açıklanarak, Cumhur ittifakının yarattığı yıkımı durdurmak, tek adam rejimine son vermek, halkın çalışma ve yaşam koşullarını iyileştirmek, demokratik hak ve özgürlükler temelinde değişim sağlamak temel görevlerimiz arasında denildi.

Buraya kadar her şey normal Cumhur ittifakı ile Millet ittifakı iki ittifak kendi arasında yarışacaktı ne oldu da son düzlüğe girilirken 3. ittifaka gerek duyuldu acaba?

Siyaset kulislerinde bu soruların cevabı sorulsa da bu 3. ittifakın kurulmasında 3 Ana temel unsur bulunmakta.

Geçen hafta eski milletvekili Sinan  Oğan'ın hem sağcı hem solcu gazeteci ve siyasetçilere sorduğu soru bu sorunun cevabını karşılıyor sanırım.

Yapılan açık oturumda Oğan şu kelimeyi kullandı, gerek Cumhur ittifakının adayı gerekse Millet ittifakının adayı İlk turda kazanamaz 2. tura kalırsa buradaki kilit Parti % 12'lik oy oranı ile hdp'dir doğru mu diye sorunca iki tarafta evet cevabını verdi lavuk gibi hemen atladılar.

Tabii ki Sinan Oğan eski kurtlardan iki ittifakın yandaşlarını da hemen düşürdü, peki dedi ikinci turda HDP kime yatarsa o kazanacak doğru mudur evet dediler demek ki Tayyip Erdoğan'a da Millet ittifakının adayına da cumhurbaşkanlığının yolu hdp'den geçiyormuş deyince iki tarafta buna itiraz edemedi.

Yani anlayacağınız üzülerek söylüyorum istesek de istemesek de sevsek de sevmesek de PKK terör örgütünü destekleyen HDP'nin oyları iki tarafa da cumhurbaşkanlığının yolunu açacak maalesef durum bu.

Şimdi 3.ittifakın kurulmasının 3 Ana nedenini açıklayacağım.

1- 3. İttifak kurulularak hem kendi seçmenlerine seslenip ilk turda oyumuzu burada görelim, 2. turda ona göre hareket edeceğiz, hangi aday bize taviz verirse ona yatacağız.

2- Cumhur ittifakının tam tersine PKK'nın oyları millet ittifakında olacak söylemini çürütmek için 3. ittifak ilk tur için kendi oyunu alacak her ne kadar açıklasalar da ikinci turda millet ittifakına kesinlikle oy vermeyeceğiz ikinci ve üçüncü turlarda tek başımıza 3. aday olarak çıkacağız deseler de 2. tur için iki tarafa da göz kırpacaklar.

3- 3.ncü Olasılık ise eğer İlk turda iki tarafta seçilemezse hiç kimsenin ummayacağı bir şekilde Cumhur ittifakından aldığı tavizler sonucunda hiç kimsenin beklemediği bir şekilde tekrar çözüm süreci başlatılacağı garantisi verilirse Tayyip Erdoğan'ı destekleme kararı verebilir.

Evet bu 3 ihtimalde siyasetin kirli kazanında olması muhtemel olasılıklar.

Öyle değil mi 2014 seçimlerinde İstanbul ve bazı Büyük şehirlerde belediye seçimlerinde HDP'nin destek verdiği o zamanki çözüm süreci adı altında gerçekleştirilen süreçte AK partili belediyeler kazanmıştı.

2019 seçimlerinde çözüm sürecinin bitmesi ile birlikte istanbul-Ankara-İzmir ve birçok Büyükşehir belediyelerini içinde HDP'nin de desteklediği millet ittifakının adayları kazanmadı mı?

Hatta ve hatta İstanbul'da 40.000 oy farkına itiraz eden Cumhur ittifakı  yapılan seçimde 800.000 farkı görünce bas bas bağırdı bu oylar HDP'nin diye.

O zaman da seçmenler be hey mübarek sen seçimde fark atınca 5 yıl önce çözüm sürecinde senin oyların içinde HDP oyları yok muydu? diye.

Siyaset böyle çirkefliklerle dolu maalesef bu 3. ittifak da tam da bu minvalde kuruldu bakmayın siz biz tek aday çıkarıp son turlara kadar kimseye yatmayacağız demelerine, göreceğiz bakın 2. veya 3. turda adaylarını çekecekler kim onlara taviz verirse oraya yatacaklar.

SİYASET KAZANI KAYNIYOR

ESEN KALIN......