ECZACILAR BU MİTİNGİ NEDEN DÜZENLİYOR?

  • Yazar :Mustafa Özkoca
  • Eklenme Tarihi :14.10.2022 09:29

Raporlu ilacına 245 TL veren epilepsi hastalarının hakları için.

Gecenin ikisinde hastanenin acilinde çocuğunu muayene ettirip sonrasında 80 liralık 2 tane şurup için 50 lira farkı ödeyen babalar için.

Bazen aile hekiminde yazılan iki tane ağrı kesicinin fiyatı 20 lirayı geçmez iken 32 lira fark ödeyen Ahmet amca için.

Kanser hastası annesine gerekli hormon ilacını bulamayıp şehir şehir eczane dolaşan hasta yakınları için.

Tip 1 diyabetli çocukları için Hayati önem arz eden ilaç glukagonu bulabilmek için çaresizce eczane dolaşan aileler için.

Türkiye'de yasa ve yönetmeliklere en uygun şekilde çalışan ve en kolay şekilde denetlenebilen vergisini namusluca ödeyebilen kurumlar olan eczanelerin gerekli saygıyı göremedikleri için.

Sağlıkta sosyal devlet ilkesine uygun yeni bir ilaç geri ödeme sisteminin düzenlenmesi için.

Yıllardan bu yana bu sorunlarla boğuşan eczacıların sesini hiç kimse duymadı veya duymak istemedi çünkü sürekli dövizle gelen ilaçların zamanlası ile birlikte sürekli hükümete tepki olacağına eczaneleri günah keçisi yapalım zihniyeti en sonunda eczacılarıda çileden çıkardı ve onları miting yapmaya zorladı.

Bu büyük Ankara mitingi için 10 gün önceden ilan edilmesinin ardından iki gün önce alelacele eczacıların gönlünü almak için, eczacıların 100 TL'ye kadar olan ilaçlardan aldığı kâr oranların %25'ten %28'e yükseltildiği açıklandı sırf bak biz çok cömertiz eczacılar nankörlük yapıyor diye.

Toplumun her kesiminde olduğu gibi sağlık sektöründe de ayrımcılık ve fiyat istikrarsızlığı yanlış yönetilen sağlık politikalarının suçlusunu sağlıkçılarda ve eczacılar da aramak sorunu çözmez daha çok çıkmaza sokar.

Bir an önce sorunun çözülmesi için hem sağlıkçıları, hem eczacıları dinlemek lazım bu sorunlar girdabı içinden çıkılmaz bir hal alır yoksa.

Eylem yapmayan bir tek eczacılar kalmıştı onları da çileden çıkardılar maalesef kardeşim size karşı gelen herkes eylem yapan herkes ya fetö'cü ya hain olamaz insanları dinleyin biraz insanlar ilaç alamaz duruma geldi eczacılar da kötü durumda hem hastalar hem de eczaneler için bir an önce köklü değişikliklere gidilmesi lazım.

Mahalle bakkalımız gibi mahallemizdeki eczanelerimize de sahip çıkacağız çünkü başımız sıkıştığında her bir yerimiz ağrıdığında emin olun aynı mahalle bakkalınız gibi eczanelerimiz hep yanımızda bu insanları üzmeyelim kırmayalım.

ECZACILARIN YANINDAYIZ.

ESEN KALIN....